Polskie Towarzystwo Astronautyczne

Space Renaissance Initiative

PTA jest jedną z 26 organizacji wspierających Space Renaissance Initiative - Inicjatywę Odrodzenia Kosmosu. Pierwszym poważnym celem inicjatywy jest jest zorganizowanie astronautycznego forum w 2011 roku w celu zwrócenia uwagi na istotę rozwoju astronautyki i pokrewnych dziedzin na rozwój gospodarczy świata. Trwają prace nad utworzeniem międzynarodowej organizacji realizującą zadania SRI.

Głównym koordynatorem projektu ze strony PTA oraz sekretarzem SRI jest Andrzej Kotarski
Link: http://www.spacerenaissance.org/

 

Status: Aktywny.

źródło: PTA

ARISS - Łączności radioamatorskie ze Stacją Kosmiczną

Nasi członkowie zorganizowali i przeprowadzili pierwsze w Polsce radiowe połaczenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w ramach programu ARISS. Rozmowa z dziewiątą stałą załogą stacji odbyła się 6 października 2004 roku. Pytania zadawali m.in. uczniowie Liceum Autorskiego w Gdyni oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gdańsku-Nowym Porcie.

Obecnie prowadzone są przygotowania do powtórzenia łączności w kilku szkołach w Polsce. Koordynatorem projektu jest Krystian Górski i Andrzej Kotarski.

Status: Aktywny.

źródło: PTA

Prawo Kosmiczne

PTA brało aktywny udział w tworzeniu ustawy o rejestracji obiektów kosmicznych. Jest to jeden z wymogów by przyszłe polskie satelity formalnie podlegały polskiemu prawodawstwu. Ustawa została złożona na ręce zespołu parlamentarnego ds. przestrzeni kosmicznej do ostatecznych poprawek. Koordynatorami projektu są Andrzej Kotarski i Bartosz Malinowski.

 

 

Status: Aktywny.

źródło: PTA

Prace PTA przy budowie satelity PW-SAT

PTA uczestniczyło w negocjacjach rakiety nośnej dla pierwszego polskiego satelity. PW-Sat ma wystartować pod koniec roku 2010/11 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej rakietą Vega. Nasi członkowie również budowali w Gdyni jedną z dwóch radiowych stacji naziemnych. Punkt kontaktowy PTA w projekcie: Andrzej Kotarski.

 

 

Status: Aktywny.

źródło: PTA

Wykłady i pokazy

W 2008 i 2009 roku PTA uczestniczyło w Pikniku Naukowym Polskiego Radia. Równocześnie współorganizują serie wykładów astronautycznych - np. comiesięczne spotkania członków PTA i SKA w Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. W 2009 roku stowarzyszenie brało udział w czwartej edycji happeningu Dogonić Kosmos.

Ponadto zabierało aktywny głos podczas dwóch konferencji "Postępy Astronautyki" w Gdyni.

 

Status: Aktywny.

źródło: PTA

Więcej artykułów…

  1. Obrona Planetarna

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę