Copernicus Project

Near Space Program

Pomysł zrealizowania projektu wysłania kilku balonów daleko do atmosfery zrodził się na początku 2005 roku. Nie był on przypadkowy. Kiedyś przeglądając strony internetowe natrafiłem na taką, która traktował o szeroko rozumianej amatorskiej eksploracji atmosfery. Chęć dotknięcia tego, co jest poza naszym zasięgiem, bycia tam gdzie niewielu miało szansę być, to marzenie wielu ludzi. Również moje... 
Kiedy patrzę na zdjęcia wykonane przez aparaty fotograficzne umieszczone w kapsułach podwieszonych pod balonami, to wierzę, że i my kiedyś wzniesiemy się i spojrzymy ludzkim okiem na naszą planetę.

Po pierwszych kontaktach z Markiem Connerem oraz Paulem Verhage wiedziałem, że jest to projekt, który należy zrealizować w Polsce. Dzięki ich pomocy i materiałom, które mi udostępnili nie musimy odkrywać tego, co już odkryte i zbadane. Mam tu na myśli wszelkie procedury towarzyszące procesowi wysłania balonu w przestrzeń. Ponieważ przestrzeń powietrzna kraju jest chroniona, na każdą aktywność związaną z jej naruszeniem należy uzyskać zgodę. Wszelkie prawne aspekty dotyczące ruchu lotniczego zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych technicznych przepisów ruchu lotniczego (Dz. U. Nr 45, poz. 414 z 19 marca 2004 r.). W dodatku nr 4 mamy opisane szczegółowo zasady lotów balonów wolnych bezzałogowych.

Maciej Jakimiec

Więcej na temat Near Space na stronie Copernicus Project

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę