Penetrator Mupus

Penetrator MupusMUPUS (MUlti PUrpose Sensors for surface and sub-surface science) - to międzynarodowy eksperyment kometarny prowadzony przez prof. Tilmana Spohna z Instytutu Planetologii, Uniwersytetu w Munster http://ifp.uni-muenster.de/pp/MUPUS/. Program naukowy przewiduje badania powierzchniowych i podpowierzchniowych własności fizycznych podłoża jądra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. MUPUS ma prowadzić przede wszystkim badania własności termicznych. Jest to jeden z dziewięciu systemów badawczych na pokładzie lądownika PHILAE, który ma wylądować na komecie około roku 2014. O wszystkich instrumentach informują strony http://www.rosetta-iander.net/. Badania termalne mają pomóc w określeniu energetycznego bilansu warunkującego rytm ewolucji komety i wnieść swój wkład w rozpoznanie własności fizycznych i składu jej jądra.

Czytaj więcej...

Instrumenty sondy Venus Express

Misja VENUS EXPRESS Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) poświęcona jest badaniom atmosfery  i powierzchni Wenus oraz badaniom zachodzących tam zjawisk. Satelita został wyniesiony w listopadzie 2005 roku.

Czytaj więcej...

Instrumnety sondy Mars Express

Statek Mars-Express Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z powodzeniem rozpoczął w styczniu 2004 r. sondowanie atmosfery i gruntu planety z orbity okołomarsjańskiej. Tzw. nominalna faza misji mająca trwać 1 rok marsjański (687 ziemskich dni) już się zakończyła, realizując pokrycie obserwacjami znacznej większości powierzchni Marsa. Wobec sukcesu tej fazy misji w postaci różnorodnych danych o pierwszorzędnej wartości poznawczej i ciągłego napływu nowych informacji z nadal sprawnie pracujących przyrządów, ESA postanowiła przedłużyć ich działanie na orbicie o następny rok. Na tą chwilę misja została przedłużona do 31.12.2012 r.

Czytaj więcej...

Moduł RFA satelity COMPASS-2

Mikrosatelita COMPASS-2, projekt Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, realizowany przez IZMIRAN RAS, jest pierwszym z planowanego systemu nisko-orbitujących rosyjskich małych satelitów, przeznaczonych do pomiaru zjawisk zachodzących w plazmie jonosferycznej. Centrum Badań Kosmicznych PAN jest współrealizatorem eksperymentów tego projektu.
Litosfera, atmosfera, jonosfera i magnetosfera Ziemi stanowią powiązany wzajemnymi zależnościami układ.

Czytaj więcej...

Penetrator KRET

Zaprojektowane i wykonane w CBK PAN urządzenie KRET, należy do grupy samowbijających się penetratorów kosmicznych. Zadaniem przyrządu jest dostarczenie pod powierzchnię ciała kosmicznego niewielkich rozmiarów detektorów (jak np. czujniki termiczne) do badań naukowych. Głębokość penetracji gruntu w przypadku Marsa lub Księżyca szacuje się na około 7 metrów. Przyrząd został opracowany z myślą o umieszczeniu go na pokładzie lądowników księżycowych w ramach inicjatywy International Lunar Network. Obecnie trwają prace zmierzające do integracji KRETa z pakietem L-GIP (Lunar Geophysical Investigation Package) w ramach projektu NASA.

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę