Korea Płd. zainteresowana łazikiem Magma2

Share

Łazik Magma2 (Credits: Wojciech Głażewski, MSP)19 lipca 2011 roku w Ministerstwie Gospodarki odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między Koreańskim Instytutem Nowych Technologii (KIAT - Korea Institute for Advancement of Technology), a Polską Przedsiębiorczą oraz Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Koreańczycy zainteresowani polską technologią przylecieli do Polski w celu zapoznania się z polskim łazikiem marsjańskim, którego zwycięstwo w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych odbiło się szerokim echem na całym świecie, również w Korei. To pierwsza tego rodzaju umowa w Europie inicjująca długotrwałą współpracę w zakresie transferu technologii oraz wymiany doświadczeń między Koreą, a Polską.

Koreańczycy będąc pod wrażeniem osiągnięć młodych polskich naukowców wybrali właśnie Polskę spośród wielu najważniejszych organizacji europejskich aplikujących o współpracę z największą azjatycką instytucją zajmującą się zaawansowanymi technologiami. Współpraca polsko-koreańska umożliwi wykorzystanie polskiego wynalazku jakim jest łazik marsjański na skalę światową.

„Podpisanie umowy z KIAT to ważne wydarzenie, ponieważ umożliwia niespotykaną dotąd wymianę doświadczeń z zakresu nowych technologii między Polską, a Koreą. Dzięki tej współpracy młodzi naukowcy i przedsiębiorcy będą mieli szansę wdrażania rozwiązań, które do tej pory były nieosiągalne, przez co staną się bardziej konkurencyjni nie tylko na polskim rynku” - podkreśla Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Polski Przedsiębiorczej. „Nasza współpraca to także dowód na to, że nasz kraj jest doceniany na arenie międzynarodowej, a uznanie dla polskich inżynierów otwiera nowe możliwości współpracy” – dodaje.

To druga wizyta przedstawicieli KIAT w Polsce. Już podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w marcu tego roku na zaproszenie Polski Przedsiębiorczej Korea wyraziła chęć współpracy. Pozytywne rekomendacje na temat polskich naukowców i inżynierów zachęciły Koreę do podjęcia działań w obszarze dwustronnego transferu technologii, a także komercjalizacji i industrializacji nowych technologii między naszymi państwami. Działania te mają na celu pomóc koreańskim oraz polskim przedsiębiorstwom z sukcesem wdrażać nowe rozwiązania. Dzięki współpracy ułatwiona zostanie także wymiana doświadczeń między firmami, organizacjami i instytucjami w Polsce i Korei, co bezpośrednio wpłynie na wzrost innowacyjności ich działalności. Ponadto oba kraje zadeklarowały udział we wspólnych projektach właśnie z obszaru podnoszenia kwalifikacji technologicznych.

Moment podpisania porozumienia (Fot. Tomasz Gzell PAP)

Korea Institute for Advancement of Technology to publiczna instytucja prowadząca działania na rzecz promowania polityki technologicznej, w tym m.in. budowy infrastruktury przemysłowej technologii oraz transferu i komercjalizacji technologii przemysłowej.

źródło: Przedsiębiorcza Polska

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę