Konkurs dla Młodych Naukowców E(x)plory 2013

Share

 

Laureaci I edycji konkursu E(x)plory (Credits:Explory.pl)Młodzież do lat 20 może zgłaszać swoje projekty naukowe do konkursu organizowanego w ramach Festiwal Młodych Naukowców E(x)plory. Jego zwycięzcy będą reprezentowali Polskę w prestiżowych konkursach międzynarodowych. Rejestracja projektów trwa do końca grudnia, pierwsze wyniki badawcze oczekiwane są w lutym. Do wygrania jest 6 tys. złotych.

Festiwal Młodych Naukowców E(x)plory to trwające cały rok szkolny warsztaty, konferencje, targi oraz konkurs, w którym udział jest całkowicie bezpłatny. Organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Do konkursu przyjmowane są projekty z zakresu zoologii, nauk społecznych, biochemii, biologii komórkowej i molekularnej, chemii, informatyki, geologii, inżynierii elektrycznej i mechanicznej oraz materiałowej, inżynierii biologicznej,

energetyki i transportu, ochrony środowiska i zarządzania środowiskowego, matematyki, medycyny i ochrony zdrowia, mikrobiologii, fizyki i astronomii, rolnictwa i botaniki.

 

Za projekt naukowy uznawane są prace mające na celu pogłębienia wiedzy naukowej. Badania mogą być podejmowane dla odkrycia nowych lub podważenia istniejących zależności, ale również by poszerzyć istniejący zakres badań czy też sprawdzić ich aktualność. Projekty nie mają ograniczeń tematycznych, jednak preferowane są projekty twórcze.

Istotna jest zgodność tematu pracy z jej treścią oraz poprawność wniosków końcowych (czy wynikają z przeprowadzonych analiz i współgrają z tematem pracy). Projekt można zarejestrować po polsku lub po angielsku. W konkursie mogą startować uczniowie i studenci polscy i zagraniczni. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 6000 zł, zdobywca drugiego miejsca 4000 zł, a trzeciego - 2000 zł.

W opisach projektów zgłaszanych do końca grudnia należy zawrzeć oczekiwane bądź prognozowane rezultaty i wyniki badań laboratoryjnych. Całość wyników należy przedstawić w lutym podczas Festiwali Regionalnych RE(x).

Uczestnicy rywalizacji mogą wziąć udział w internetowym kursie coachingowym. Kurs jest podzielony na 4 części napisane w formie dialogu z menadżerem E(x)plory. Wskazówki w nim zawarte mogą pomóc w przygotowaniu gotowych prac.

Festiwal Młodych Naukowców to miejsce spotkania młodych odkrywców z naukowcami, przedstawicielami biznesu oraz twórcami nowych technologii. E(x)plory to targi technologiczne, pokazy projektów technologicznych, warsztaty dla uczniów i nauczycieli, wykłady zbliżające świat nauki ze światem biznesu oraz konferencja naukowa.

I Edycja Konkursu

 

Pierwszy Festiwal Młodych Naukowców E(x)plory odbył się 17-18 marca 2012 roku w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Festiwal był wielkim świętem polskiej nauki. Spotkali się tam młodzi ludzie, którzy w niedalekiej przyszłości będą znakomitymi naukowcami i inżynierami. Był to festiwal odkryć i wynalazków. W czasie jego trwania uczniowie i studenci zaprezentowali swoje projekty badawcze. Laureatami I miejsca równorzędnie zostali:

Tymoteusz Król (Wilamowice), uczeń IV LO w Bielsku-Białej Ogólny opis kobiecego stroju wilamowskiego ze szczególnym uwzględnieniem ubiorów żałobnych i trumiennych

Anna Kuśnierczak (Mieczewo), uczennica LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej (Osmia rufa L.) na przykładzie łąki, sadu, lasu i arboretum

Jakub Nagrodzki (Łomża), absolwent Gimnazjum nr 6 w Łomży, uczeń XXXIII LO w Warszawie, Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej.

Dodatkowo w  czasie Festiwalu firma Intel wyróżniła Nagrodą Specjalną 3 młodych badaczy, którą był wyjazd do Pittsburgha w USA na światowy konkurs Intel ISEF. Do wspomnianej  wcześniej dwójki laureatów: Jakuba Nagrodzkiego i Anny Kuśnierczak, dołączyła Nicola Leończyk (Słupsk) ze swoim projektem: Wpływ hałasu turbin wiatrowych na organizmy żywe. Troje laureatów reprezentowało nasz kraj w tym konkursie po raz pierwszy w jego ponad pięćdziesięcioletniej historii. W Intel International Scientific and Engineering Fair (Intel ISEF) co roku bierze udział ponad 1500 uczestników z 65 państw. To największy na świecie międzynarodowy konkurs dla uczniów i dlatego jesteśmy niezwykle dumni, iż nasi finaliści zdobyli aż 2 nagrody. Jakub, Ania i Tymek wzięli także udział w konkursie o nazwie European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) organizowanym od około 50 lat przez Komisję Europejską. W tym roku odbył się on w dniach 21-25 września w Bratysławie.

Więcej na: www.explory.pl

źródło: Nauka w Polsce - PAP, Fundacja Zaawansowanych Technologii

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę