Jedenasta edycja konkursu astronomicznego „Helios”

Share

Plakat infortmacyjny (Credits: orion.pta.edu.pl)

Z inicjatywy nauczycieli fizyki oraz popularyzatorów nauki w Warszawie rozpoczyna się jedenasta edycja konkursu astronomicznego „Helios”. 

Jak co roku organizatorzy zapraszają do udziału w nim uczniów szkół ponadgimnazjalnych – młodzież ze szkół technicznych oraz liceów ogólnokształcących. Zadaniem uczestników polega na wykonaniu krótkiej prezentacji lub filmu (np. w programie Power Point lub innym) na jeden z trzech tematów. W tym roku są to „Misje Marsjańskie”, „Najpiękniejsze miejsca we Wszechświecie” oraz „Tajemnice komet”.

 

Tematy zaproponowane przez organizatorów nie są podręcznikowe, a przy tym dotyczą przede wszystkim najbardziej aktualnych badań i wydarzeń. Temat misji marsjańskich jest tego dobrym przykładem - został zaproponowany w związku z lądowaniem amerykańskiego łazika „Curiosity” na powierzchni Czerwonej Planety w sierpniu br.Nacisk w konkursie został położony również na badania kometarne, w których specjalistami są polscy naukowcy oraz inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Ten temat jest ważny także ze względu na przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, z którą wspomniany ośrodek współpracuje już od kilkudziesięciu lat.

Mirosław Galikowski, nauczycieli fizyki i jeden z organizatorów konkursu, mówi o nim w takim sposób: "Dzięki Heliosowi spotykają się uczniowie z różnych szkół. Uczniowie, którzy niekoniecznie są prymusami z fizyki, ale często pasjonatami, w różny sposób poszukującymi ciekawych informacji. Przy takiej formule konkursu mogą się pochwalić tym co potrafią robić, tym co lubią."

„Celem konkursu jest nie tylko zainteresowanie młodzieży astronomią i astronautyką, ale również poszerzenie ich wiedzy o Układzie Słonecznym oraz dalszym Wszechświecie. Taki konkurs to inspiracja dla twórczej pracy z wykorzystaniem możliwości współczesnych, ogólnodostępnych zasobów, takich jak Internet. To także impuls do samodzielnego przygotowania i przedstawienia prezentacji.” - mówi dr Kamil Złoczewski, astronom zasiadający w jury konkursu.

Termin składania prac konkursowych to już 24 listopada, zatem warto się pośpieszyć. Szczegółowe i aktualne informacje o konkursie wraz ze wskazówkami dla uczniów znajdują się na stronie internetowej http://helios.astronomia.pl.

Patronat naukowy nad konkursem objęło Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauki oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Sponsorami są: firma Delta Optical - producent i dystrybutor sprzętu astronomicznego i mikroskopowego, planetarium przenośne Astropark oraz wydawnictwo Helion. Patronat medialny nad konkursem objął portal Astronomia.pl.

Kontakt:

dr Kamil Złoczewski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: http://helios.astronomia.pl

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę