Poleć na Księżyc z ARISS POLSKA

Share

Obraz Księżyca po odbiciu od jego powierzchni (Credits: Arris Polska)Księżyc to nasz jedyny naturalny satelita Ziemi. Już setki lat temu ludzie patrzyli w księżyc i próbowali myślami przesłać informację do drugiej osoby, która w innej części Ziemi też patrzyła na ten sam księżyc. W latach 40tych radioamatorzy zaczęli wykorzystywać największego satelitę Ziemi do łączności głosowych oraz telegrafii. Tą nie łatwą metodę komunikacji stosuje się do dnia dzisiejszego. Sygnał radiowy nadany tylko w stronę księżyca po przejściu przez Ziemską atmosferę ulega rozmyciu i po dotarciu do Księżyca część tego sygnału ulega odbiciu w stronę Ziemi i ponownie przedostaje się przez naszą atmosferę.

Czas potrzeby do przebycia tej bagatelnej odległości, w obie strony będzie to mniej więcej od 700 do 800  tysięcy kilometrów, w zależności od położenia Księżyca,  wynosi około 2-3 sekund. Zadanie to nie jest łatwe do wykonania w praktyce. Dopiero w 2010 roku zamiast głosu czy telegrafii po raz pierwszy został wysłany obraz, który najpierw zakodowano w postaci dźwięku, a potem na falach radiowych wysłano w kierunku Księżyca.

Czas transmisji jednego obrazka to 72 sekundy! Przez cały ten czas należy bardzo precyzyjnie podążać systemem antenowym za Księżycem. Łączności Ziemia Księżyc Ziemia od angielskich nazw Earth Moon Earth są na całym świecie określane mianem EME. W zeszłym roku w ramach GAM 2011 oficjalnie przeprowadzono operację odbicia od księżyca. W tym roku ów zaszczyt przypadł Polsce.

Polscy krótkofalowcy zrzeszeni w międzynarodowym programie ARISS dostali zaproszenie do wzięcia udziału w kolejnej transmisji oraz wytyczne jakie powinni spełniać. Po szczegółowej weryfikacji polscy radioamatorzy wyrazili zgodę na przystąpienie do programu obchodów GAM 2012.
Z tej okazji ARISS Polska, we współpracy z Kłodzką Grupą EME, oraz Polskim Związkiem Krótkofalowców (PZK) zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w konkursie plastycznym “Lecimy na Księżyc i z powrotem na Ziemię. Czasu jest niewiele, ale i Ty możesz dołączyć!” w ramach którego uczestnicy proszeni są o przygotowanie obrazka, który zostanie wysłany na Księżyc.

Wymagania konkursowe:

1.Technika wykonania pracy jest dowolna, jednak zgłoszenia do konkursu są tylko drogą cyfrową.
Mogą to być np. zdjęcia wielkich polskich dzieł sztuki, należy je wówczas odpowiednio opisać. Ponadto w przypadku takiej pracy należy  pamiętać, aby nie łamać praw autorskich, że wysłanie pracy na konkurs wiąże się z oświadczeniem, iż nadawca listu e-mail z pracą konkursową posiada wszelkie konieczne licencje, prawa, zgody i zezwolenia wymagane do dalszego używania pracy konkursowej przez organizatorów konkursu, w tym do wysłania drogą radiową, oraz do tego, aby osoby które odbiorą i zdekodują sygnał radiowy mogły ten obraz przetwarzać i publikować.
2. Wymiar pracy to 320 (poziomo) x 240 (pionowo) pikseli.
3. Praca nie powinna zawierać drobnych szczegółów. Szczegóły mogą zniknąć po odbiciu od Księżyca, ze względu na szum i osłabiony sygnał powracający na Ziemię.
4. Pracę powinna być zapisana w formacie obrazu typu bitmapa BMP.
5. Praca powinna zawierać jak najwięcej jasnych kolorów.
6. Obraz będzie wysłany w stronę księżyca, a po odbiciu prawie połowa Ziemi będzie mogła go odebrać. Wysyłany obraz powinien w jakiś sposób reprezentować nasz kraj.
7. Wysłana grafika może być zmodyfikowana przez radioamatorów, aby spełniać wymagania techniczne oraz regulacje prawne.
Do kogo adresowany jest konkurs?
Organizatorzy w naturalny sposób liczą na udział młodego pokolenia, ale wiek autorów nie będzie brany pod uwagę przy ocenie prac. O wyborze pracy, oprócz pomysłu, zadecyduje ocena technicznych możliwości udanego odbicia rysunku od Księżyca.

Zgłaszanie pracy:

  • Prace zgłaszane są elektronicznie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
  • Do listu należy załączyć pracę lub prace oraz podać imię nazwisko, miejscowość (szkołę) i wiek autora prac(y). Tytuł pracy mile widziany.

Ważna informacja:

Biorąc udział w konkursie wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez grupę ARISS Polska Twojego obrazka w przyszłości w celu popularyzacji wiedzy, oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez organizatora Konkursu plastycznego “Lecimy na Księżyc i z powrotem na Ziemię. Czasu jest niewiele, ale i Ty możesz dołączyć!” zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.) w celu przeprowadzenia ww. konkursu oraz dalszego wykorzystania pracy.

Wysłanie pracy na konkurs wiąże się z oświadczeniem, że nadawca listu e-mail z pracą konkursową posiada wszelkie konieczne licencje, prawa, zgody i zezwolenia wymagane do dalszego używania pracy konkursowej przez organizatorów konkursu, w tym do wysłania drogą radiową, oraz do tego, aby osoby które odbiorą i zdekodują sygnał radiowy mogły ten obraz przetwarzać i publikować.


Rejestracja echa własnego sygnału telegraficznego odbitego od powierzchni Księżyca. SP6JLW SP6OPN SQ6OPG (Credits: Youtube/SP6JLW)

Czy to mój obrazek “poleci” w kierunku księżyca?

Jurorzy wyłonią tyle prac, ile tylko będzie możliwe do wysłania, jednak ilość prac jest ograniczona warunkami technicznymi. Zwycięzcy o fakcie wygranej zostaną poinformowani drogą e-mail'ową. Każdy kto przystąpi do konkursu ma, aż dwie szanse by to właśnie jego praca poleciała w kosmiczną podróż na Księżyc i z powrotem! Pierwsza szansa to próba generalna już 21 kwietnia. Start to około 14:00 UTC. Jeśli próba generalna zakończy się sukcesem, to wówczas 28 kwietnia podczas oficjalnej imprezy Global Astronomy Month (skrót: GAM) 2012 zostaną wysłane obrazy w stronę księżyca. Zdjęcia w ramach GAM, będzie odbierał radioteleskop w Dwingeloo w Holandii.

Komisja zbierze się dwukrotnie 21 kwietnia (rano) i 27 kwietnia.

Fundatorem Nagród są:

  • Kłodzka Grupa EME – (wysłanie obrazu na księżyc)
  • Polski Związek Krótkofalowców – nagrody rzeczowe za prace wyróżnione.
  • Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk
  • Portal Astronomia.pl

 

źródło: Arisspolska.info

Dodatkowe informacje o wydarzeniu: www.astronomerswithoutborders.org

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę