Znamy polskiego laureata konkursu na imię satelity systemu Galileo

Share

Artystyczna wizja jednego z satelit Galileo (Credits: ESA)Znamy już polskiego laureata konkursu rysunkowego, w którym nagrodą jest nadania imienia zwycięzcy jednemu z satelitów tego systemu. W ogłoszonym w tamtym roku przez Komisję Europejską konkursie  wzięło ponad 16 tys. dzieci z całej Unii Europejskiej.

Umieszczenie satelitów na orbicie będzie odbywało się regularnie od 2012 r., do momentu osiągnięcia pełnej konstelacji (która powinna liczyć 30 satelitów). Kolejność, w której satelitom będą przyznawane imiona dzieci, określona jest porządkiem alfabetycznym nazw państw członkowskich, pisanych w ich językach narodowych.

W każdym państwie krajowe jury wybierało najlepszy rysunek, w polskiej edycji konkursu zwyciężyła 11-letnia Zofia Ćwir z Krasnegostawu. W nagrodę jeden z satelitów programu Galileo zostanie nazwany jej imieniem.

Zosia Ćwir - zwyciężczyni polskiej edycji konkursu rysunkowego Komisji Europejskiej (Credits: Newsweek)

Celem konkursu jest zainteresowanie tematyką kosmiczną, oraz dostarczenie nauczycielom materiałów pomocnych w omawianiu tematyki przestrzeni kosmicznej i nawigacji satelitarnej podczas zajęć.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w poniedziałek 30 stycznia, w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce przy ul. Jasnej w Warszawie. Laureatka konkursu otrzymała z rąk Ewy Synowiec – dyrektora Przedstawicielstwa, dyplom i statuetkę przedstawiającą satelitę, który zostanie nazwany jej imieniem.

Zwycięzcę wyłoniło krajowe jury w składzie: Aleksandra Radwańska, aktorka,Teresa Starzec, malarka, założycielka Fundacji Atelier i Atelier Foksal – Szkoły Rysunku i Malarstwa oraz dr hab. Igor Soszyński, astronom, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Według członów jury, praca Zosi zatytułowana „Wycieczka do Galaktyki Wesołków” była ciekawa zarówno pod względem koncepcji jak i kompozycji.

Program Galileo jest europejskim przedsięwzięciem w dziedzinie nawigacji satelitarnej. Jego celem jest uruchomienie globalnego systemu nawigacji satelitarnej, podobnego do GPS. Znaczenie zastosowań nawigacji satelitarnej wzrasta, zarówno dla przedsiębiorstw jak i dla obywateli – Galileo zapewni niezależność Europy w tej jakże ważnej dziedzinie, zabezpieczając dostępność tych zastosowań.

Oczekuje się, że Galileo przyniesie gospodarce europejskiej 90 mld euro w ciągu 20 lat w postaci dodatkowych dochodów dla przedsiębiorstw oraz korzyści publicznych i społecznych, nie wspominając o korzyściach wynikających z niezależności.

Galileo będzie zapewniał trzy początkowe usługi od 2014/2016 r. w oparciu o początkową konstelację minimum 24 satelitów: wstępną usługę otwartą (2014 r.), wstępną usługę publiczną o regulowanym dostępie (2016 r.) oraz wstępną usługę poszukiwawczo-ratowniczą (2014 r.). Usługi, które pojawią się w dalszej kolejności, obejmą usługę komercyjną, która zapewni dostęp do dwóch kodowanych sygnałów umożliwiających większą przepustowość danych i uzyskanie dokładniejszych poświadczonych danych.


Film przybliżający istotę systemu Galileo (Credits: Youtube/Kowch737)

Na stronie http://www.galileocontest.eu/pl/competition dostępne są informacje o konkursie.

Więcej informacji na temat Galileo:

http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav/galileo

źródło: Komisja Europejska, nauka.newsweek.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę