Konkurs na eksperyment w kosmosie - sześć polskich propozycji w finale

Share

Kadr ze zwiastuna promującego konkurs (Credits: Youtube.com)Aż sześć zgłoszeń z Polski znalazło się w finale międzynarodowego konkursu "Space Lab" , organizowanego przez Youtube i Lenovo. Eksperymenty zaproponowane przez zwycięzców,

zostaną przeprowadzone w kosmosie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będą transmitowane na żywo na YouTube. Organizatorzy konkursu: YouTube, Lenovo i Space Adventures we współpracy z amerykańską agencją kosmiczną NASA, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz Japońską Agencją Badań Kosmosu (JAXA) we wtorek opublikowały listę sześćdziesięciu regionalnych finalistów.

Wśród tysięcy zgłoszeń z 80 krajów świata, około jedna trzecia uczestników konkursu pochodzi z Indii, około 15 proc. z USA. Pozostali uczestnicy to mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraela, Kanady, Hiszpanii, Włoch, Polski i Japonii.

Polska znalazła się na trzecim miejscu pod względem liczby finalistów, tuż za Stanami Zjednoczonymi (dziesięć drużyn-finalistów) oraz Indiami (dziewięć drużyn).

W kategorii od 14 do 16 lat znalazło się czterech polskich finalistów: Maciej Giza i trzy zespoły w składzie: Michał Styk, Maria Leniarska, Jakub Jabłoński; Stanisław Bartczak, Sylwia Grabińska, Mateusz Piotrowski oraz Rafał Wesołowski, Marcin Juchniewicz i Krzysztof Kallas. Z kolei Bartosz Krzowski i Patrik Kopciński są kandydatami w kategorii wiekowej 17-18 lat.

Do 24 stycznia internauci za pośrednictwem strony www.youtube.com/SpaceLab mogą głosować na najlepszy ich zdaniem finałowy eksperyment. Jury, w którym znaleźli się m.in. prof. Stephen Hawking, astronauci Frank De Winne i Akihiko Hoshide, uwzględniając głosy internautów wybierze sześciu regionalnych zwycięzców (po dwie drużyny z każdego z trzech regionów świata).

Spośród finalistów jurorzy oraz internauci wyłonią dwóch zwycięzców, po jednym projekcie z każdej grupy wiekowej. Właśnie ich eksperymenty zostaną przeprowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wykonywane doświadczenia będą transmitowane na żywo na YouTube.

Na zwycięzców czekają również bardzo atrakcyjne nagrody. Pierwsza propozycja to wycieczka na wyspę Tanegashima w Japonii, gdzie będą mogli zobaczyć start statku kosmicznego, na pokładzie którego przeprowadzany zostanie ich eksperyment w kosmosie. Alternatywą będzie podróż do Rosji, gdzie po ukończeniu 18 lat zwycięzcy mogą odbyć jedyne w swoim rodzaju szkolenie dla astronautów w Gwiezdnym Miasteczku - miejscu doskonalenia rosyjskich kosmonautów.

Poniżej prezentujemy polskie propozycje, które zakwalifikowały się do finału:


Autor filmu Maciej Giza, szuka odpowiedzi na pytanie czy galaretka jest w stanie stężeć będąc w stanie mikrograwitacji? (Credits: Youtube/Kika22052)


Drużyna w składzie Stanisław Bartczak, Sylwia Grabińska, Mateusz Piotrowski, zastanawia się czy insulina wytworzona na pokładzie stacji kosmicznej będzie czystsza od tej wyprodukowanej na Ziemi? (Credits: Youtube/MrMooblo)


Patryk Kopciński chcę sprawdzić jak w stanie mikrograwitacji będą zachowywać się i wyglądać linie pola magnetycznego (Credits: Youtube/Voidanium)


Zespół w składzie Krzysztof Kallas, Marcin Ruchniewicz, Rafał Wesołowski, chce przekonać się jak pająk krzyżak poradzi sobie z budową sieci pajęczej w stanie mikrograwitacji (Youtube/ krzysiekkallas)


Jakub Jabłoński, Maria Leniarska, Michał Styk, chcą przekonać się czy da się wykorzystać nieczystości produkowane na stacji kosmicznej jako paliwo w reaktorze biochemicznym, w którym wykorzystuje się specjalne szczepy bakterii w celu uzyskaniu biogazu (Credits: Youtube/270GwiezdnyRolnik)


Bartosz Krzowski chce uzyskać odpowiedź na pytanie w jaki sposób galaktyki formowały się w młodym wszechświecie (Credits: Youtube/Mrbart781)

78 proc. zgłoszonych drużyn to młodzież w przedziale 14-16 lat, reszta zgłoszeń to osoby w wieku 17-18 lat. Prawie połowa pomysłów została zgłoszona przez pojedyncze osoby, reszta zgłoszeń pochodzi od zespołów składających się z dwóch lub trzech osób.

"Jesteśmy zachwyceni reakcją młodzieży na YouTube Space Lab. Uczestnicy stanęli na wysokości zadania, prezentując wielką wyobraźnię, kreatywność i pasję. Naszym celem była aktywizacja młodych naukowców, a liczba zgłoszeń pokazuje, że się to udało. Dzisiejsi finaliści Space Lab to przyszli odkrywcy" - powiedział szef marketingu Google na region Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki i pomysłodawca konkursu Zahaan Bharmal.

Partnerem YouTube Space Lab w Polsce jest Centrum Nauki Kopernik, a patronat nad konkursem objęła minister edukacji narodowej.

źródła: PAP - Nauka w Polsce, Kanał SpaceLab

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę