"Twój eksperyment w kosmosie" - AKTUALIZACJA

Share

Kadr ze zwiastuna promującego konkurs (Credits: Youtube.com)Czy rośliny mogą przetrwać z dala od Ziemi? Czy związki białka mogą ujawnić w kosmosie tajemnicę życia? Nauka w stanie mikrograwitacji może pomóc odnaleźć odpowiedzi na takie pytania.

Wymyśl eksperyment naukowy możliwy do przeprowadzenia w kosmosie i prześlij do YouTube film z jego objaśnieniem. Jeśli Twój pomysł wygra, zostanie on zrealizowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będzie transmitowany na żywo w YouTube na cały świat.

Takimi słowami serwis Youtube we współpracy z Lenovo chce zachęcić swoich użytkowników z całego świata do wzięcia udziału w tym niecodziennym konkursie. Rzadko przecież kiedy zdarza się nam okazja na zrealizowanie własnego pomysłu na eksperyment na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konkurs organizowany jest we współpracy z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Japońską Agencją Kosmiczną (JAXA), oraz Space Adventures, firmą założoną w 1998 roku, która jako jedyna dostarcza obecnie możliwość odbycia lotu kosmicznego osobom prywatnym nie będącym zawodowymi astronautami. Jej klienci spędzili łącznie ponad dwa miesiące na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zasady konkursu są proste - należy wymyślić eksperyment naukowy, który zostanie przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i do 7 grudnia nagrać wideo, w którym pomysł jest wyjaśniony, a następnie umieścić je na YouTube na kanale Space Lab. Następnie internauci oraz naukowcy i astronauci wybiorą najlepsze pomysły, które zostaną zrealizowane na pokładzie ISS; eksperymenty te będą transmitowane na żywo na YouTube. Szczegóły zostały opisane na blogu Google.

To jednak nie jedyna nagroda, jaka czeka zwycięzców konkursu. Finaliści odbędą lot w stanie nieważkości oraz otrzymają laptopy Lenovo IdeaPad. Zwycięzcy będą mogli wybrać wycieczkę na japońską wyspę Tanegashima, gdzie obejrzą start statku kosmicznego lub szkolenie w rosyjskim ośrodku dla astronautów.

Poniżej przedstawiamy zwiastun promujący akcję:


Zwiastun promujący akcję (Credits: Spacelab)

Polskim partnerem projektu Spacelab jest Minister Edukacji Narodowej oraz Centrum Nauki Kopernik wraz z planetarium Niebo Kopernika, a twarzą kampanii – prezenter planetarium Karol Wójcicki. Na kanale Space Lab pojawiają się filmy, na których zachęca on do udziału w konkursie, a także pokazuje doświadczenia mogące zainspirować uczestników konkursu.

Partnerzy akcji (Credits: Youtube.com)

 


Zwiastun Centrum Nauki Kopernik, zapraszający o wzięcia udziału w akcji (Credits: Spacelab)

Więcej informacji pod adresem: http://www.youtube.com/user/spacelab

źródło: youtube.com/spacelab, technologie.gazeta.pl

Polskim partnerem projektu Spacelab jest Centrum Nauki Kopernik wraz z planetarium Niebo Kopernika, a twarzą kampanii – prezenter planetarium Karol Wójcicki. Na kanale Space Labpojawiają się filmy, na których zachęca on do udziału w konkursie, a także pokazuje doświadczenia mogące zainspirować uczestników konkursu.

Na początek - prezentacja Space Lab. Wkrótce mają się pojawić nowe filmy, warto więc trzymać rękę na pulsie.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę