Konkurs na nazwę satelity Galileo dostępny dla dzieci z Polski

Share

Artystyczna wizja jednego z satelit Galileo (Credits: ESA)W dniach od 1 września do 15 listopada dzieci mieszkające w Unii Europejskiej i urodzone w latach 2000-2002 (wtedy rozpoczął się program Galileo) mogą przesłać rysunek, którego temat będzie związany z aeronautyką i przestrzenią kosmiczną. Zwycięzcy nadadzą swoje imiona satelitom umieszczanym na orbicie do 2019 r.

Skan lub fotografię cyfrową rysunku należy załadować na stronie internetowej konkursu. W każdym państwie krajowe jury wybierze najlepszy rysunek, a imię zwycięzcy zostanie nadane jednemu z satelitów konstelacji Galileo. Umieszczenie satelitów na orbicie będzie odbywało się regularnie od 2012 r., do momentu osiągnięcia pełnej konstelacji (która powinna liczyć 30 satelitów). Kolejność, w której satelitom będą przyznawane imiona dzieci, określona jest porządkiem alfabetycznym nazw państw członkowskich, pisanych w ich językach narodowych.

 

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za sprawy przedsiębiorstw i politykę przemysłową, Antonio Tajani, powiedział: „Nawigacja satelitarna, badanie przestrzeni kosmicznej i jej obserwacja sprawiają, że temat przestrzeni kosmicznej jest coraz bardziej istotny dla obywateli i dla przyszłości naszej gospodarki. Chcemy pobudzić kreatywność dzieci, aby od najmłodszych lat pasjonowały się kosmosem i możliwościami, jakie oferuje. Nasza nagroda za ich kreatywność będzie jedyna w swoim rodzaju – dwadzieścia siedmioro dzieci będzie miało szansę nazwać satelitę swoim imieniem”.

Wiadomość o konkursie przekazywana jest w każdym państwie członkowskim za pośrednictwem komunikatów i konferencji prasowych, pism do szkół, stowarzyszeń nauczycieli i portali edukacyjnych. Powinno to również pobudzić zainteresowanie tą tematyką oraz dostarczyć nauczycielom materiałów pomocnych w omawianiu tematyki przestrzeni kosmicznej i nawigacji satelitarnej podczas zajęć.

Program Galileo jest europejskim przedsięwzięciem w dziedzinie nawigacji satelitarnej. Jego celem jest uruchomienie globalnego systemu nawigacji satelitarnej, podobnego do GPS. Znaczenie zastosowań nawigacji satelitarnej wzrasta, zarówno dla przedsiębiorstw jak i dla obywateli – Galileo zapewni niezależność Europy w tej jakże ważnej dziedzinie, zabezpieczając dostępność tych zastosowań.

Oczekuje się, że Galileo przyniesie gospodarce europejskiej 90 mld euro w ciągu 20 lat w postaci dodatkowych dochodów dla przedsiębiorstw oraz korzyści publicznych i społecznych, nie wspominając o korzyściach wynikających z niezależności.

Galileo będzie zapewniał trzy początkowe usługi od 2014/2016 r. w oparciu o początkową konstelację minimum 24 satelitów: wstępną usługę otwartą (2014 r.), wstępną usługę publiczną o regulowanym dostępie (2016 r.) oraz wstępną usługę poszukiwawczo-ratowniczą (2014 r.). Usługi, które pojawią się w dalszej kolejności, obejmą usługę komercyjną, która zapewni dostęp do dwóch kodowanych sygnałów umożliwiających większą przepustowość danych i uzyskanie dokładniejszych poświadczonych danych.

Na stronie http://www.galileocontest.eu/pl/competition dostępne są informacje o konkursie.

Więcej informacji na temat Galileo:

http://ec.europa.eu/enterprise/policies/satnav/galileo

źródło: Komisja Europejska

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę