"Niebo nad nami" - październik 2013

Share

Kometa C/2012 S1 (ISON) (Credits: NASA)Zapraszamy  do obejrzenia najnowszej części cyklu "Niebo nad nami". W październikowym odcinku sporo na temat półcieniowego zaćmienia Księżyca, które czeka nas w nocy z 18 na 19 października. Tego dnia tarcza Księżyca schowa się aż w 80 % w cieniu Ziemi. Kolejnym ciekawym zjawiskiem, które przybliża nam aktualny odcinek są Drakonidy. Drakonidy to pozostałości komety 21P/Giacobini-Zinner, ich wzmożoną aktywność obserwuje się w latach powrotu komety w okolice Słońca. Jest to bardzo nieregularny rój, dwa lata temu, maksimum wyniosło 600 zjawisk na godzinę, jednak przeważnie jest to kilkanaście, kilkadziesiąt zjawisk. Ponadto, jak na niebie odnaleźć Marsa i Jowisza. Opocyzja Urana, a także garść informacji o zbliżającej się komecie C/2012 S1 ISON.

Seria "Niebo nad nami" powstała z inicjatywy Mateusza  Borkowicza,  astronoma amatora i studenta astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Cel jaki przyświeca twórcy to popularzyzacja astronomii. Jest to cykl filmów, co miesiąc ukazujących zjawiska, które zobaczymy nad naszymi głowami.


"Niebo na nami - październik 2013" (Credits: Youtube/Mateusz Borkowicz)

Filmy są kontynuacją dawnej autorskiej audycji "AstroFM", w której Mateusz wraz z kolegą Piotrem Strzelewiczem (również miłośnikiem  i studentem astronomii) opowiadał o zjawiskach astronomicznych, które mogliśmy obserwować na niebie. Wszystko było okraszone muzyką kojarzącą się z kosmosem.

Wszystkie audycje jakie ukazały się do tego czasu można odsłuchać pod adresem: http://soundcloud.com/mateusz-borkowicz/

źródło: Mateusz Borkowicz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę