Niebo nad nami - odcinek specjalny "Perseidy"

Share

Perseidy i Droga Mleczna (Credits: apod.oa.uj.edu.pl)Z okazji nadchodzącej "nocy spadających gwiazd", która czeka nas dzisiaj, Mateusz Borkowicz twórca i pomysłodawca cyklu "Niebo nad nami" przygotował specjalny odcinek poświęcony w całości obserwacjom Perseidów.

Sierpień to okres, w którym niebo przecinają meteory tego roju, będące pozostałością komety 109P/Swift-Tuttle zaobserwowanej po raz pierwszy w 1862 roku. 

Odcinek w prosty sposób przybliża jak i kiedy najlepiej obserwować Perseidy.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z odcinkiem specjalnym i całonocnych obserwcji. Spodziewana aktywność roju będzie wynosić ok. 100 meteorów na godzinę.


"Perseidy 2013 - Noc Spadających Gwiazd 12/13 sierpnia" (Credits: Youtube/Mateusz Borkowicz)

Cykl "Niebo nad nami" powstał z inicjatywy Mateusza  Borkowicza,  astronoma amatora i studenta astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Cel jaki przyświeca twórcy to popularzyzacja astronomii. W założeniu będzie to cykl filmów, co miesiąc ukazujących zjawiska, które zobaczymy nad naszymi głowami.

Filmy są kontynuacją dawnej autorskiej audycji "AstroFM", w której Mateusz wraz z kolegą Piotrem Strzelewiczem (również miłośnikiem  i studentem astronomii) opowiadał o zjawiskach astronomicznych, które mogliśmy obserwować na niebie. Wszystko było okraszone muzyką kojarzącą się z kosmosem.

Wszystkie audycje jakie ukazały się do tego czasu można odsłuchać pod adresem: http://soundcloud.com/mateusz-borkowicz/

źródło: Mateusz Borkowicz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę