Nie przegap: maksimum roju Perseidów

Share

Maksimum perseidów widziane ze stacji PFN42 Błonie. Zarejestrował Paweł Zaręba (Credits: pkim.org)Warto zaplanować sobie czas na najbliższe kilka nocy, w związku z nadchodzącym maksimum roju meteorowego Perseidów. Ozdabiają nasze niebo już od połowy lipca, i z każdym dniem ich aktywność liczona ilością zjawisk na godzinę wzrasta. Każdego roku apogeum roju przypada w dniach 12 - 14 sierpnia.

Według przewidywań najwięcej zjawisk pojawi się między 15:15 czasu lokalnego 12 sierpnia a 03:45 dnia 13 sierpnia. Spodziewana aktywność roju będzie wynosić ok. 100 meteorów na godzinę.

 

 

Liczba obserwowanych zjawisk na godzinę jest bezpośrednio związana z zaciemnieniem nieba na danym obszarze. Przy ciemnym niebie przy widoczności 6,5 magnitudo zobaczymy 100 meteorów w ciągu godziny, zaś na wielkomiejskim z łuną i widocznością 3,5 magnitudo zaledwie  od 3 do 6.

Perseidy, maksimum z 2004 roku (Credits: apod.nasa.gov)

Perseidy są pozostałością komety 109P/Swift-Tuttle zaobserwowanej po raz pierwszy w 1862 roku, niezależnie przez Lewisa Swifta i Horace'ego Parnella Tuttle'a.  Gdy kometa zbliża się do Słońca, jej lodowe jądro zaczyna parować a uwalnione cząstki warkocza komety rozpędzone do 59 km/s  wpadają w atmosferę tworząc zjawisko "spadających gwiazd".

Radiant roju, czyli niewielki obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów danego roju, co daje efekt jakby wszystkie meteory danego roju "wylatywały" z jednego miejsca, dla Perseidów w okresie maksimum położony jest w pobliżu gwiazdy η Persei.

Mapa nieba z zaznaczonym radiantem roju Perseidów (Credits: pkim.org)

W tym roku warunki do obserwacji będą szczególnie dobre. W noc maksimum roju, Księżyc będzie świecił nisko na zachodnim horyzontem, zachodząc tuż po godzinie 22. Podobne warunki wystąpią dopiero w roku 2015.  Jeśli zatem dopisze pogoda, możemy spodziewać się przepięknego astro-spektaklu.


"Deszcz meteorów w 2009 roku zarejestrowany w Kaliforni" (Credits: Youtube/Jeff Sullivan)

Na wspólne obserwacje zapraszają planetarium Niebo Kopernika, gdzie obserwacje rozpoczną się w poniedziałek o godz. 21:00. Już jutro 10 sierpnia, astronomiczne atrakcje szykuje Centrum Hewelianum w Gdańsku. Obserwacje i pokazy zaczną się od gdziny 20:00

źródło: www.pkim.org, wikipedia.org

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę