Polscy naukowcy ocenili ryzyko zderzenia planetoidy Apophis z Ziemią

Share

W 2004 roku NASA ogłosiła, że obiekt odkryty w trakcie rutynowego programu badań planetoid może zderzyć się z Ziemią w 2029 roku. Wykorzystując wszystkie dostępne dane pozycyjne, czyli pomiary położenia obiektu na niebie, Małgorzata Królikowska, Grzegorz Sitarski (oboje z Centrum Badań Kosmicznych PAN) oraz Andrzej M. Sołtan (Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, wyliczyli  nowe wyniki dla planetoidy (99942) Apophis. Na podstawie 4121 obserwacji z okresu od 15 marca 2004 r. do 27 maja 2013 r. wykazali, że Apophis minie Ziemię w 2029 roku w odległości 6.0532±0.0045 średnich promieni Ziemi od jej środka, oraz że prawdopodobieństwo jej zderzenia z naszą planetą w latach 2036 i 2037 spadło praktycznie do zera. Obecne wyniki potwierdzają wcześniejsze przewidywania z 2011 roku.

Powyżej na grafice: Dwie orbity Apophis zrzutowane na płaszczyznę ekliptyki: przed zbliżeniem do Ziemi w  2029 roku i po tym wydarzeniu, kiedy to oddziaływanie grawitacyjne Ziemi spowoduje znaczące zwiększenie półosi wielkiej orbity planetoidy (,,większa’’ orbita na rysunku). Fragmenty orbit Apophis znajdujące się pod płaszczyzną ekliptyki zaznaczone są linią przerywaną, a punkty, gdzie każda z orbit planetoidy przebija ekliptykę połączono linią węzłów. Na rysunku zaznaczono także cztery planety typu ziemskiego, w kolejności od Słońca są to: Merkury, Wenus, Ziemia i Mars.

Dzisiaj lista Potencjalnie Niebezpiecznych Planetoid (ang. PHAs, czyli Potentially Hazardous Asteroids), uaktualniana codziennie przez NASA w witrynie http://neo.jpl.nasa.gov/risk, liczy ponad 400 obiektów. Dziesiątą pozycję na tej liście zajmuje planetoida (99942) Apophis, która począwszy od jej odkrycia w 2004 r. królowała przez wiele miesięcy na pierwszym miejscu jako niekwestionowana liderka  - jej ryzyko zderzenia z naszą planetą było największe w rodzinie znanych wówczas niebezpiecznych i sporych obiektów. Obecnie liście przewodzą dwie inne planetoidy: (101955) 1999 RQ36 oraz 2007 VK184.

Apophis aktualnie jest nie tylko „zaledwie” dziesiąta na liście PHAs, ale także prawdopodobieństwo jej ewentualnego zderzenia z Ziemią w latach 2036 i 2037 można wykluczyć. Niebezpieczeństwo takiego wydarzenia zostało przesunięte do roku 2060, kiedy to ryzyko kolizji nadal należy brać pod uwagę, i co stawia Apophis właśnie na 10 miejscu listy NASA. Jednak zainteresowanie badaczy Apophis nie zmalało, ponieważ obiekt jest dynamicznie unikatowy. Otóż Apophis w kwietniu 2029 r. zbliży się do Ziemi na odległość zaledwie sześciu jej promieni.  To spowoduje, że oddziaływanie grawitacyjne Ziemi podczas tak bliskiego przelotu będzie silne i może skierować Apophis na kurs kolizyjny z planetą. Kiedy może skierować? Tylko wówczas, gdy planetoida minie Ziemię w jednej z bardzo konkretnych odległości od naszej planety, czyli grawitacyjne oddziaływanie Ziemi musi bardzo konkretnie zmienić orbitę planetoidy. Takie miejsca w przestrzeni, prowadzące w przyszłości na kurs kolizyjny z Ziemią, nazywane są dziurkami od klucza (ang. keyhole). I tak, badając orbitę Apophis, jeszcze kilka lat po jej odkryciu (do 2011 roku) zespół polskich naukowców uzyskał między innymi znaczące prawdopodobieństwa przejścia Apophis przez pewne dwie dziurki od klucza, z których jedna prowadziła do zderzenia z Ziemią już w roku 2036, a druga – w 2037 roku. Obecnie, dzięki większej  liczbie danych, a przede wszystkim danych obejmujących znacznie dłuższy okres, wiadomo, że  ryzyko przejścia przez którąkolwiek z obu wspomnianych dziurek od klucza praktycznie spadło do zera. Jak zmieni się orbita Apophis po tak niezwykle bliskim przelocie - widać na załączonym rysunku.

źródło: Centrum Badań Kosmicznych PAN

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę