Sprawdź aktualny zasięg pokrywy śnieżnej w Polsce

Share

Kryształ lodu, to one łącząc się tworzą płatki śniegu (Credits: Futomaki.pl)Dnia 4 kwietnia 2011 roku Prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber  zatwierdził nowy statut Centrum Badań Kosmicznych PAN, zgodnie z którym utworzono nowy zespół naukowo-badawczy w strukturze instytutu Zespół Obserwacji Ziemi, dawniej Grupa GMES. Kierownictwo zespołu objął Dyrektor CBK prof. nadzw. dr hab. Marek Banaszkiewicz.

Zespół Obserwacji Ziemi składa się z Pracowni Przetwarzania Obrazów Satelitarnych, której kierownikiem jest  dr hab. Stanisław Lewiński oraz Pracowni Zastosowań Informacji Przestrzennej, gdzie kierownikiem jest mgr Martyna Stelmaszczuk.

W ramach działalności zespół kontynuuje i rozwija prace naukowo-badawcze aktualnie prowadzone przez Grupę GMES.
Są to działania związane z europejską inicjatywą Globalnego Monitoringu dla Środowiska i Bezpieczeństwa GMES (Global Monitoring for Environment and Security) oraz z Programem dla Europejskich Państw Współpracujących PECS (Plan for European Cooperating States).

ZESPÓŁ OBSERWACJI ZIEMI, CENTRUM BADAŃ KOSMICZNYCH PAN w ramach projektów odpowiedzialny jest za m.in.:
- przygotowanie i weryfikację serwisów dla straży granicznych w oparciu o wysokorozdzielcze zobrazowania optyczne i radarowe
- koordynowanie zadań związanych z opracowaniem schematu area frame sampling na podstawie optycznych zdjęć VHR
- opracowanie metodologii analizy zmian na optycznych zdjęciach VHR
- opracowanie, rozwój oraz weryfikację serwisów  monitoringu dróg migracji oraz granic na obszarze Afryki i Wschodniej Europy na podstawiedanych VHR/HR.


W ramach prowadzonej działalności zespół stworzył serwis internetowy w którym codziennie aktualizowane są informacje o zasięgu pokrywy śnieżnej w Polsce.
Zamieszczona na stronie grafika przedstawia wykres aktualizowany codziennie, który dostarcza syntetycznej informacji o powierzchni Polski pokrytej śniegiem. Dane archiwalne pozwalają na ocenę zmienności zasięgu pokrywy śnieżnej w latach ubiegłych.

Codziennie aktualizowany wykres zasięgu pokrywy śnieżnej w Polsce. Koniec czerwonej lini to dane najaktualniejsze (Credits: CBK)

Przyglądając sie wykresowi można samemu ocenić, na ile tegoroczna zima różni się od poprzednich, na ile odbiega od obrazu przeciętnej (średniej) zimy i czy uprawnionym jest stwierdzenie, iż "zima znów nas zaskoczyła".

Monitoring zmian zasięgu pokrywy śnieżnej ("śnieżności zimy") jest jednym z najbardziej podstawowych aspektów obserwacji pogody i klimatu. Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk obserwuje zmiany zasięgu pokrywy śnieżnej w Polsce m.in. na podstawie obserwacji satelitarnych, dostarczanych przez NOAA Interactive Multisensor Snow and Ice Mapping System.

Pokrywa śnieżna jest jednym z najbardziej charakterystycznych wyznaczników pory zimowej. Jej obecność wpływa na zmianę struktury bilansu energii - śnieg odbija dużo więcej promieniowania, niż niepokryta śniegiem roślinność, co powoduje ochładzanie atmosfery. Jednocześnie pokrywa śnieżna jest formą retencji wody, uwalnianej do środowiska z nastaniem wiosny lub nadejściem odwilży. Pojawienie się śniegu wpływa także na nasze codzienne życie - "ataki" zimy znacząco utrudniają komunikację, kilka razy w roku paraliżując ruch na drogach i lotniskach. Szybko topniejący śnieg, niczym ulewne opady, gwałtownie dostarcza wody do sytemu rzecznego, co może skutkować wzrostem poziomu rzek, a nawet wystąpieniem zimowych i wiosennych powodzi.

Więcej o metodach analizy pokrywy śnieżnej jak również dane porównawcze znajdą Państwo na stronie ZESPOŁU OBSERWACJI ZIEMI, CENTRUM BADAŃ KOSMICZNYCH PAN.

Kontakt:

Zespół Obserwacji Ziemi, Centrum Badań Kosmicznych PAN
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dr Andrzej Kotarba, CBK PAN
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(+48) 224 966 399

źródło: http://gmes.cbk.waw.pl/snieg/

Comments 

#1 erwin 2014-10-28 18:12
koniec czerwonej lini kończy się w połowie grudnia a mamy teraz październik co za fake a jest aktualizowane na bieżąco
Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę