Google uczciło 60. rocznice wydania powieści "Astronauci" Stanisława Lema

Share

Doodle z dnia 23.11.2011 (Credits: Google)Firma Google w sposób szczególny uhonorowała 60. rocznicę wydania pierwszej powieści science fiction  Stanisława Lema. „Astronauci” bo o tej powieści mowa ukazała się nakładem wydawnictwa Czytelnik 23.11.1951 roku.

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 w Krakowie, jest jednym z najbardziej cenionych polski pisarzy, filozofów i futurologów. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.

Na stronie głównej  swojej wyszukiwarki internetowej,  Google umieścił niezwykłego doodla  będącego nawiązaniem do Cyberiady, serii opowiadań o dwóch genialnych konstruktorach Trurlu i Klapaucjuszu, napisanych przez Stanisława Lema.

Doodle to specjalne logo które Google przygotowuje na specjalne okazję uhonorowujące ważne rocznice. 7 listopada bieżącego roku wyszukiwarka uczciła także 144. rocznicę urodzin Marii-Skłodowskiej Curie.

Na blogu Google Polska, możemy przeczytać:

Powieści Lema bywają ponure, w porównaniu do nich Cyberiada wydaje się lekka i optymistyczna, mimo, że nadal porusza tematy filozoficzne, które można znaleźć w reszcie jego twórczości -- mówi Sophia Foster-Dimino, która wykonywała ilustracje do doodla. Charakterystyczny styl wizualny jest inspirowany twórczością znanego polskiego ilustratora Daniela Mroza, którego rysunki ozdabiały wiele wydań Tyberiady”.

Sophia Foster-Dimino mówi: Daniel Mróz, ilustrator przedstawionej na tym zdjęciu grafiki z wydanej w 1972 r. Cyberiady, wzorował wygląd Trurla na samym Lemie. To także jedyna grafika przedstawiająca ptaka, przyjaciela Trurla -- ptak na początku miał być jedynie niespodziewanym dodatkiem do naszego Doodla, ale potem jego rola nabrała znaczenia (Credits: Łucja Mróz-Raynoch)

„W dzisiejszego doodla można zagrać! Światy tworzone przez Lema zawsze wydawały mi się niezmiernie wiarygodne i bogate. Spędziliśmy mnóstwo czasu myśląc o tym, jak zbudować coś podobnego, i dość prędko zdecydowaliśmy się na grę – i do tego grę, która wygląda i zachowuje się trochę inaczej za każdym razem, kiedy się ją odwiedzi. Wydawało nam się, że to będzie odpowiedni hołd oddany Cyberiadzie -- mówi Marcin Wichary, pomysłodawca doodla i zarazem osoba odpowiedzialna za powołanie go do życia. Jedną z wielu mini-ciekawostek jest też to, że wykorzystaliśmy jedną rzecz narysowaną przez samego Lema –- ciekawym, ile osób odgadnie, która to rzecz.”

Więcej  temat nowego doodla znajdą Państwo na blogu Google Polska.

Należy tutaj dodać że już w przyszłym roku startuje pierwszy polski satelita naukowy któremu społeczność internetowa nadała imię Lem. Niedawno na portalu Kosmonauta.net pojawiła się informacja o prawdopodobnym starcie satelity Lem, który miałby się odbyć 28 września 2012 roku.

Diagram schematyczny satelity BRITE (Credits: CBK)

źródła informacji, grafik: Blog Google Polska, Centrum Badań Kosmicznych

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę