Nagrody dla pracowników Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN

Share

Logo CBK PAN (Credits: CBK PAN)W dniu 9 lutego 2012, podczas uroczystości Dnia Dyplomaty zorganizowanego przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Orderu Przyjaźni, nadanego prof. dr hab. Januszowi Sylwesterowi, kierownikowi wrocławskiego Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN przez Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dymitra Miedwiediewa.

Order wręczył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Federacji Rosyjskiej w RP, Ekscelencja Aleksander Aleksiejew. Order został przyznany za zasługi, które profesor Sylwester wniósł w badania z zakresu fizyki Słońca prowadzone wspólnie z uczonymi rosyjskimi w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego wielu krajów, w tym Minister Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Order Przyjaźni, nadany prof. dr hab. Januszowi Sylwesterowi (Credits: CBK PAN)

Dla prof. Sylwestra jest to kolejna nagroda jaką otrzymał  za wkład w badania fizyki Słońca.

W dniu 19 października 2011 roku w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się uroczyste posiedzenie Prezydium PAN i przedstawicieli Prezydium Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN) w ramach Dni Nauki Rosyjskiej w Polsce. Podczas uroczystości zostały wręczone polskim laureatom nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe uzyskane w wyniku prowadzonych przez uczonych Polski i Rosji wspólnych badań naukowych. Za prace badawcze z zakresu spektroskopii rentgenowskiej Słońca nagrodę otrzymał zespół Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN z Wrocławia. Ze względów formalnych nagrody i medale mogło otrzymać tylko 5 osób (prof. Janusz Sylwester, prof. Barbara Sylwester, dr Zbigniew Kordylewski, mgr Mirosław Kowaliński i inż. Jarosław Bąkała), chodź uznane osiągnięcia wrocławski Zakład Fizyki Słońca zawdzięcza pracy całego Zespołu placówki. Nagroda PAN-RAN jest jednym z najważniejszych wyróżnień obu Akademii Nauk i przyznawana jest jedynie raz na trzy lata.

Nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe uzyskane w wyniku prowadzonych przez uczonych Polski i Rosji wspólnych badań naukowych (Credits: CBK)

Od ponad 40 lat we Wrocławiu budowana jest aparatura i prowadzone są eksperymenty kosmiczne z zakresu badania rentgenowskiego promieniowania Słońca. Tu, pod kierunkiem prof. Jana Mergentalera, powstała w roku 1970 pierwsza polska aparatura kosmiczna – spektroheliograf rentgenowski, wystrzelona w Kosmos na rakiecie Wertikal 1. Od tego czasu kilkanaście wrocławskich przyrządów prowadziło obserwacje Słońca z pokładów rakiet (Wertikal 2 – Wertikal 11) i sztucznych satelitów Ziemi (INTERBALL oraz z serii KORONAS). Dzięki tym pracom Zakład Fizyki Słońca zyskał wysoką rangę w gronie światowych heliofizyków, zaliczając się do grupy zaledwie kilku placówek na świecie, specjalizujących się w pomiarach promieniowania Słońca w zakresie rentgenowskim. Początkowe osiągnięcia były możliwe dzięki ścisłej międzynarodowej współpracy z uczonymi z Instytutu Fizyki im. Lebiediewa RAN z Moskwy, Instytutu Ziemskiego Magnetyzmu, Jonosfery i Propagacji Fal Radiowych RAN oraz Instytutu Badań Kosmicznych RAN. Obecna współpraca jest znacznie szersza. W przygotowaniu są kolejne eksperymenty, m.in. na międzynarodową stacje kosmiczną, sondy lecące ku Słońcu oraz mini satelity. Eksperymenty te będą przygotowywane w ramach dotychczasowej współpracy z rosyjskimi instytutami oraz szeregiem zachodnich placówek naukowych w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i amerykańskiej NASA.

Równorzędną nagrodę Polskiej i Rosyjskiej Akademii nauk w dziedzinie spektroskopii rentgenowskiej Słońca ze strony rosyjskiej otrzymali: prof. I.A.Żytnik, prof. S.W.Kuzin (Instytut Fizyki im. P.N.Lebiediewa RAN), prof. W.D.Kuzniecow, dr D.W.Lisin (Instytut Ziemskiego Magnetyzmu, Jonosfery i Propagacji Fal Radiowych im. N.W.Puszkowa RAN) oraz prof. A.W.Alfierow (Komitet Kosmiczny RAN).

Wyniki wspólnych prac polskich i rosyjskich uczonych w dziedzinie podstawowych badań kosmicznych z ostatnich kilku lat zostały wydane w specjalnej dwujęzycznej broszurze dostępnej na stronach CBK PAN

Wyniki wspólnych prac polskich i rosyjskich uczonych w dziedzinie podstawowych badań kosmicznych z ostatnich kilku lat wydane w specjalnej dwujęzycznej broszurze (Credits: CBK PAN)

źródło: CBK PAN

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę