Video: Spotkanie George'a Zamki z uczniami Zespołu Szkół w Babicach

Share

W dniu wczorajszym, tj. 17 marca br. astronauta George Zamka został odznaczony przez Prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego, Orderem Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

Astronauta odebrał order za osobiste zaangażowanie w działania edukacyjne polskiej młodzieży oraz promowanie Polski w świecie. Natomiast dziś, w dniu 18 marca br. astronauta spotka się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik z młodzieżą skupioną wokół Klubów Młodych Odkrywców.

Spotkanie będzie można obejrzeć na żywo w Internecie dzięki transmisji na stronach www.kopernik.org.pl oraz www.interklasa.pl
Początek transmisji o godzinie 12:00.

 


Poniżej przedstawiamy pierwszą część relacji z pobytu Georga Zamki w Polsce:

 

W dniu 14 marca br. pułkownik George Zamka, amerykański astronauta polskiego pochodzenia, odwiedził uczniów Zespołu Szkół w Babicach. Do  Polski przyjechał na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Astronauta opowiadał o przebiegu treningu amerykańskich astronautów oraz o przyszłości NASA i eksploracji Kosmosu.  Dla uczestników spotkania była to niepowtarzalna okazja, do poznania osoby z elitarnego grona zdobywców przestrzeni kosmicznej. Podekscytowani zadawali pytania, na które astronauta z zaangażowaniem udzielał odpowiedzi. Astronauta wręczył również nagrody laureatom Powiatowego Konkursu Astronomicznego. Po zakończeniu serii pytań,  w kolejce po autograf, przez prawię godzinę pułkownika Zamkę oblegał tłum dzieci i  młodzieży. Można było również zrobić pamiątkowe zdjęcie. Zwieńczeniem spotkania była konferencja prasowa podczas której zarówno George Zamka, jak i organizatorzy cierpliwie odpowiadali na pytania. Poniżej prezentujemy zapis  rozmów. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć zrealizowanych podczas spotkania, oraz do obejrzenia krótkiego reportażu na ten temat.

 


Rozmowa z pułkownikiem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, astronautą Georgem Zamką:

 

Kosmiczna Polska: Czym zauroczyła Cię Polska, że odwiedzasz nas już trzeci raz w ciągu dwóch lat?

George Zamka: Polska jest tak pięknym krajem, jest tutaj tyle wspaniałych miejsc: lasów, gór, wsi. Wszystkie te miejsca naprawdę mnie zachwyciły. Każda moja wizyta tutaj pozostaje w pamięci i jest bardzo miło wspominana.

Kosmiczna Polska: Jeszcze w tym tygodniu z rąk prezydenta Komorowskiego odbierzesz Order Zasługi RP, jakie są twoje odczucia związane z tym wydarzeniem?

George Zamka: Jest to dla mnie bardzo wzniosłe i zaszczytne wydarzenie. Przywiązuję do niego wielką wagę szczególnie, że mając polskie korzenie czuję się po części Polakiem.

Kosmiczna Polska: Czy wśród tych wszystkich dzieci z którymi  się dzisiaj spotkałeś, dostrzegłeś jakiegoś kandydata na astronautę?

George Zamka: To, co zaskoczyło mnie w tych dzieciach i młodzieży to wyjątkowy entuzjazm, wielkie zainteresowanie jakim darzą naukę. Zadziwiające, że w  miejscu, w którym z pozoru nic się nie dzieje, drzemie tak wielka siła i chęć do działania. Nie widzę zatem przeszkód, by któreś z tych dzieci faktycznie w przyszłości poleciało w kosmos.

Kosmiczna Polska: Jak oceniasz stan w jakim jest obecnie NASA, oraz kierunek w którym podąża? Niedługo będziemy świadkami ostatniej misji programu STS,  co raz większy wpływ na to co dzieje się w światowej astronautyce mają firmy jak chociaż Space X, czy według Ciebie to dobry trend?

George Zamka: Myślę, że przede wszystkim firmom, które maja się tego podjąć, możemy w pełni zaufać. Nie jest ważne, czy to prywatna firma, czy państwowy organ. Ważne jest to, jaką jakość oferuje, oraz co jest w stanie wykonać. Taka jest kolej rzeczy i ciężko bezpodstawnie opierać się temu. Dążymy do rozwijania nowych technologii, wykorzystywania potencjału osób wyspecjalizowanych w danej dziedzinie i w ten sposób kierujemy naszymi działaniami, aby spełnić powyższe założenia.

Kosmiczna Polska: Dwa lata temu podczas spotkania ze studentami w Krakowie, mówiłeś o programie Constellation, jak wiemy program anulowano, czy nie jest Ci z tego powodu jakoś żal? Jak oceniasz tą decyzję?

George Zamka: Oczywiście byłem rozczarowany takim przebiegiem zdarzeń. Niestety trzeba czasem pogodzić się z niepowodzeniem, że nie do końca mamy wpływ na pewne zdarzenia i decyzje. W takich chwilach trzeba szukać alternatyw i myśleć przyszłościowo. Chyba każdy człowiek na Ziemi pragnąłby powrotu na srebrny glob, wiąże się z tym szczególny sentyment, ale czy nie lepiej pójść o krok dalej, i postawić stopę na innym obiekcie Układu Słonecznego?

Kosmiczna Polska: Czym Amerykanie będą latać na ISS gdy zakończy się program STS, czy dowóz załóg spoczywał będzie tylko po stronie rosyjskiej?

George Zamka: Początkowo oczywiście będziemy korzystać z pomocy ze strony rosyjskiej, natomiast nie zaprzestaliśmy prac nad nowymi projektami, które w niedalekiej przyszłości postaramy się wdrożyć w życie. Dzięki temu będziemy transportować astronautów na stację kosmiczną wykorzystując zupełnie nowe, oszczędniejsze i bezpieczniejsze rozwiązania techniczne, zamiast przestarzałych rozwiązań, z których korzystamy obecnie.

Kosmiczna Polska: Czy masz już jakieś plany, czym będziesz się zajmował gdy opuścisz korpus astronautów?

George Zamka: Oczywiście skupię się na edukacji młodych ludzi, dzieleniem się swoim doświadczeniem i wiedzą. Oni tego potrzebują i bardzo ważnym dla nas jest, aby nowe pokolenie dało nam jeszcze zdolniejszych ludzi, którzy będą mogli kontynuować badania i odkrywać nowe rzeczy.

Kosmiczna Polska: Jak sądzisz, czy my Polacy mamy również szanse na to by liczyć się w stawce krajów zaangażowanych w podbój kosmosu? Czy rozmawiałeś na temat tych kwestii z naszymi politykami, podczas ostatnich podróży do Polski?

George Zamka: Cóż, z politykami nie rozmawiałem, ale będąc kilkakrotnie w Polsce spotykałem różnych ludzi, byli to studenci, naukowcy, działacze, popularyzatorzy. Zobaczyłem w nich ogromną siłę i potencjał. Myślę, że Polacy są tak wspaniałym narodem, z tak silna wolą ducha w dążeniu do celu mimo przeciwności, że jeśli tylko sami jasno postawią sobie ten cel, podejmą konkretne kroki w tym kierunku, jako astronauta podam przykładowe wysłanie swego rodaka w kosmos, to prędzej czy później musi do tego dojść. Jestem o tym święcie przekonany.

Kosmiczna Polska: Odwiedzisz Nas jeszcze?

George Zamka: Łącze z tym szczere nadzieje, Polska to piękny kraj i wspaniali ludzie.

Kosmiczna Polska: O czym teraz marzysz, czego chciałbyś sobie życzyć?

George Zamka: Myślę, że spełniłem już wszystkie swoje marzenia. Osiągnąłem swój cel w życiu. To co chciałbym teraz robić to dawać swoje świadectwo młodzieży, motywować ich, aby dążyli do celu w realizacji swoich własnych marzeń. To jest dla mnie teraz najważniejsze.

Kosmiczna Polska: Tego Ci zatem życzymy. Dziękujemy za rozmowę.

George Zamka: Dziękuje

George Zamka w Zespole Szkół w Babicach pod Krakowem

 


Rozmowa z jednym z organizatorów wydarzenia, przedstawicielem Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, Panem Radosławem Jasińskim

 

Kosmiczna Polska: Dzień dobry Panu

Radosław Jasiński: Dzień dobry

Kosmiczna Polska: Skąd pomysł na tego typu akcję, czyżby zainteresowanie kosmosem w Polsce rosło?

Radosław Jasiński: Chcieliśmy pokazać młodym ludziom pewne wzorce, autorytety, ludzi, z którymi spotkania mogą zainspirować młodzież do rozwijania swoich zainteresowań, dążenia do spełnienia własnych marzeń.

Kosmiczna Polska: Jakie warunki trzeba spełniać by móc zrealizować takie przedsięwzięcie? Czy astronauci podczas takich wizyt mają jakieś szczególne wymagania?

Radosław Jasiński: Jest to bardzo skomplikowana procedura. Przede wszystkim trzeba spełnić warunki i oczekiwania NASA, to oni podają wytyczne i z nimi na bieżąco ustalamy szczegóły inicjatywy. Jeśli spełnimy ich oczekiwania, można podjąć się organizacji  takiego wydarzenia. Jeśli chodzi o samych astronautów, myślę, że są to osoby tak wyszkolone, inteligentne, pełne kultury, że selekcja, który z nich wyjedzie z delegacją za granicę nie jest już potrzebna, żaden z nich nie miałby z tym problemów.

Kosmiczna Polska: Jak układa się współpraca, czy PAFW planuje jeszcze kiedyś w przyszłości zorganizować podobne imprezy, czy planujecie zaprosić jeszcze kiedyś innych astronautów?

Radosław Jasiński: Możliwe, że w przyszłości zrealizujemy podobny projekt, natomiast nie możemy skupiać się tylko na jednym. Póki co w planach jest wiele innych inicjatyw. Trzeba poruszyć również inne dziedziny nauki, zaprosić inną osobę, z której młodzi ludzie mogliby brać przykład. Jest to dla nas równie ważne.

Kosmiczna Polska: Czemu akurat wybrali państwo tę szkołę? Czemu nie młodzież akademicką? Co stanowiło o wyborze?

Radosław Jasiński: )Młodzież akademicka czyli ludzie, którzy wybrali w życiu pewna specjalizację, tutaj przykładowo astronautykę, nie mają problemu z dostępem do takich osób. Istnieje dla nich szereg projektów i inicjatyw rozwojowych, wspomagających studentów danej specjalizacji. Natomiast w szkole tego typu niektóre osoby mogły by nigdy nie mieć możliwości spotkania się i porozmawiania z taką osobą. Jest to szczególnie ważne, gdyż w tych dzieciach i młodzieży drzemie potencjał, który takie spotkanie może pobudzić i sprawić, że kiedyś zostanie on wykorzystany a nie zatracony.

Kosmiczna Polska: Dziękujemy za rozmowę

Radosław Jasiński: Również dziękuje

 


Notka biograficzna pułkownika Georga Zamki:

 

GEORGE D. ZAMKA ma polskie korzenie. Jego pradziadek - August -przyjechał w 1885 z Polski do Milwaukee w stanie Wisconsin. Był cieślą, prowadził sklep z meblami. Do ulubionych zajęć płk. Zamki należą: podnoszenie ciężarów, bieganie, jazda na rowerze, nurkowanie z akwalungiem i pływanie łódką.

Autograf Georga Zamki

DOŚWIADCZENIE: Ma wieloletnie doświadczenie jako pilot bojowy (latał m.in. na F/A-18). Łącznie wylatał ponad 5000 godzin w ponad 30 różnych samolotach.

DOŚWIADCZENIE W NASA: W czerwcu 1998r. został wyselekcjonowany przez NASA. Specjalista  ds. technicznych i dowodzenia. Zajmował się szkoleniami w zakresie spacerów kosmicznych.

W roku 2007 odbył swój pierwszy lot kosmiczny jako pilot STS-120. Podczas swojego drugiego lotu kosmicznego w lutym 2010 r. Zamka dowodził załogą STS-130. Ma na swoim koncie 692 godziny spędzone w kosmosie.

 

 

 

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę