BRITE-PL "zagra" dla WOŚP

Share

Logo CBK PAN (Credits: CBK PAN)

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2011 CBK zaoferowało miejsce na panelu pierwszego satelity "Lem".
Na udostępnionym miejscu zostanie wygrawerowany napis zaproponowany przez zwycięzcę aukcji w porozumieniu z Fundacją WOŚP. Napis musi być zgodny z przyjętymi normami obyczajowymi i polskim prawem. Do wylicytowania są trzy pola o zbliżonej do siebie wielkości: jedno pole o wymiarach 40x80 mm i dwa pola o wymiarach 35x80 mm. Aukcje skończą się w różnych terminach, najdłuższa będzie trwała aż do 11 lutego 2011.
Chcesz licytować kliknij tutaj

 

To nie pierwsza kosmiczna inicjatywa podjęta przez WOŚP, podczas XV Finału WOŚP, 14 stycznia 2007 r naukowcy z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach k. Torunia wraz z Planetarium wysłali w kosmos sygnał radiowy w kierunku kilku gwiazd, m.in. do najjaśniejszej i jednej z najbliższych, jaką jest Syriusz.
Sygnał wysłany został na częstotliwości wodoru neutralnego, pomnożonego przez wartość liczby π (PI). Cała operacja była możliwa dzięki największemu w Europie Środkowo-Wschodniej radioteleskopowi. Olbrzymia antena o średnicy 32 metrów, która na co dzień służy do słuchania kosmosu, tym razem posłużyła jako nadajnik.
Za jej pośrednictwem wysłany został sygnał, czyli zakodowany na falach radiowych obraz "kosmicznego" serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gigantyczna antena wzmocniła sygnał 1 000 000 razy!
Postępy na drodze sygnału można na bieżąco śledzić dzięki dynamicznym licznikom umieszczonym na stronie: www.planetarium.torun.pl/

źródło: www.brite-pl.pl

więcej na stronie WOŚP

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę