Sejm RP zdecydował - powstanie Polska Agencja Kosmiczna

Share

Sala plenarna Sejmu RP (Credits: wikipedia.org)Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 25 lipca bieżącego roku podczas 71 posiedzenia przyjął Ustawę o Utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Nad ustawą głosowało 434 posłów, 3 było przeciw a jeden wstrzymał się od oddania głosu.

Wcześniej, 11 lipca odbyło się drugie czytanie projektu ustawy, który  pomiędzy 66 a 71 posiedzeniem Sejmu RP analizowany był przez Komisję Gospodarki oraz Komisję Obrony Narodowej. 

W uzasadnieniu projektu wskazano, że do Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska płaci ok. 60 mln euro rocznie składki, natomiast polski sektor kosmiczny, mimo potencjału i chęci, w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA. Dlatego Polska Agencja Kosmiczna (POLSA od Polish Space Agency) ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego.

Polska Agencja Kosmiczna w skrócie POLSA (ang. Polish Space Agency) koordynować  będzie działania w sferze eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej, poprzez wsparcie instytucji akademickich, naukowych i przemysłowych.  Zgodnie z przedstawionym w czwartek projektem, działalność Agencji ma podlegać prezesowi Rady Ministrów.

W skład Rady agencji wejdzie po jednym przedstawicielu administracji rządowej (Kancelarii Premiera oraz ministrów: gospodarki, obrony narodowej, nauki, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, administracji publicznej, rolnictwa i środowiska) i po czterech przedstawicieli świata nauki oraz przemysłu.

Koszt powołania agencji ma wynieść ok 10 miliona złotych. Prezes POLSA wybierany będzie drogą konkursu.

W pracach nad projektem ustawy zaangażowani byli przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych.

PEŁNA TREŚĆ PROJEKTU USTAWY POD LINKIEM: PROJEKT USTAWY

źródło: SEJM RP, PAP - Nauka w Polsce

Comments 

#2 profile 2018-11-02 11:44
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Quote
#1 profile 2018-11-01 09:59
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę