Kosmiczna współpraca Polski i Luksemburga - relacja z Forum Ekonomiczno-Finansowego

Share

(Credits: piechocinski.blog.onet.pl)8 maja w hotelu Regent w Warszawie odbyło się Forum Ekonomiczno-Finansowe Polska-Luksemburg. Forum otworzyli Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Wielki Książe Luksemburga Henryk Wielki,  który przyjechał do Polski na zaproszenie Prezydenta RP.

Organizatorem wydarzenia były Ambasada Luksemburga w Warszawie, Luksemburska Izba Gospodarcza (LCC) wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Janusz Piechociński, wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki, Etienne Schneider, minister gospodarki Luksemburga oraz Pierre Gramegna, minister finansów Luksemburga.

Uczestnicy Forum dyskutowali o możliwościach inwestycyjnych w Polsce i Luksemburgu w obsarze czystych technologii i logistyki, technologii kosmicznych oraz  połączenia komunikacyjnego między oboma krajami. Podczas Forum podpisane zostały porozumienia o współpracy pomiędzy izbami gospodarczymi oraz agencjami inwestycyjnymi z obu krajów.

„W odpowiedzi na wyzwania globalizacji tworzymy Europę zintegrowaną, zjednoczoną i pozbawioną barier, m.in. dzięki jednolitemu rynkowi wewnętrznemu. Również w Polsce innowacyjność i konkurencyjność przemysłu jest bardzo ważną kwestią. Dlatego liczę na współpracę pomiędzy naszymi firmami, zwłaszcza z branży naukowo-technicznej, w sektorach logistycznych, ekotechnologii, technologii kosmicznych, usług finansowych i kooperacji przemysłowej" - powiedział  minister gospodarki Janusz Piechociński.

Jednym z punktów spotkania była dyskusja panelowa poświęcona możliwościom inwestycyjnym w Polsce i Luksemburgu w obszarze technologii kosmicznych, w której udział wzięli przedstawiciele nauki i biznesu oraz administracji publicznej obu krajów. 

Polską stronę reprezentowali m.in. Prof. Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Jakub Ryzenko - szef Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN, Paweł Wojtkiewicz ze Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Otylia Trzaskalska-Stroińska z Ministerstwa Gospodarki, oraz Dariusz Dąbka, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

(Credits: Marcin Mazur)

Forum było kolejną świetną okazją do zaciśnięcia kontaktów pomiędzy przedstawicielami branży kosmicznej z Polski i Luksemburga. 

Wcześniej  27.03 br. w ramach  Poland-Luxembourg Space Industry Day, luksemburskie przedsiębiorstwa zaangażowane w projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej miały okazję do zaprezentowania się i nawiązania kontaktów z parnterami z Polski. 

Luksemburg jest liderem w branżach związanych z finansami i ICT. Prężnie rozwija również sektor kosmiczny, w ramach którego działa ponad 20 przedsiębiorstw i kilka ośrodków badawczo- rozwojowych takich jak  SES, LuxSpace, Euro-Composites. 

Projekty, w których strony widzą szczególnie duży potencjał do współpracy to m.in. system AIS (Automatic Ship Identification System) oraz system ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast).

źródło: matriały własne, PARP, piechocinski.blog.onet.pl

Comments 

#2 profile 2018-10-31 18:51
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Quote
#1 profile 2018-10-30 16:14
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę