W Sejmie RP złożono projekt ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej

Share

Sala plenarna Sejmu RP (Credits: wikipedia.org)W dniu wczorajszym 05 grudnia w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się konferencja prasowa "Inicjatywa powołania Polskiej Agencji Kosmicznej – składamy projekt ustawy" podczas której złożono projekt ustawy "O utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej".

Wśród osób składających wniosek znaleźli się: Waldemar Pawlak (PSL), Jan Bury (PSL), Bogusław Wontor (SLD), Wojciech Jasiński (PiS), Andrzej Czerwiński (PO), Maciej Mroczek (TR), Arkadiusz Mularczyk (SP), prof. Marek Banaszkiewicz (Centrum Badań Kosmicznych PAN ), prof. Piotr Wolański (Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN ), Paweł Wojtkiewicz (Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego), Jakub Ryzenko (Centrum Informacji Kryzysowej),  Błażej Żyliński (Studenckie Koło Astronautyczne).

Polska Agencja Kosmiczna w skrócie POLSA (ang. Polish Space Agency) koordynować  będzie działania w sferze eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej, poprzez wsparcie instytucji akademickich, naukowych i przemysłowych.  Zgodnie z przedstawionym w czwartek projektem, działalność Agencji ma podlegać prezesowi Rady Ministrów.

 "Naszym celem nie jest utworzenie polskiej NASA, bo Polska już należy do takiej organizacji, a jest nią Europejska Agencja Kosmiczna. Nasz projekt jest wzorowany na istniejących podobnych agencjach w innych państwach europejskich, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przemysłu kosmicznego w danym kraju" - powiedział Bogusław Wontor, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przestrzeni Kosmicznej.

W skład Rady agencji wejdzie po jednym przedstawicielu administracji rządowej (Kancelarii Premiera oraz ministrów: gospodarki, obrony narodowej, nauki, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, administracji publicznej, rolnictwa i środowiska) i po czterech przedstawicieli świata nauki oraz przemysłu.

"Nie jest sztuką coś wyprodukować. Sztuką jest coś sprzedać. Wszyscy walczą o przewagę swoich rozwiązań technologicznych i o udział w rynku. Zadaniem agencji, jak je widzę w tej chwili, jest wspomożenie tych działań, uzyskanie dla Polski bardzo dobrej pozycji konkurencyjnej w Europie, uniknięcie duplikowania istniejących już rozwiązań i koordynacja działań w kraju tak, abyśmy mieli w przyszłości jak największy udział w tym kosmicznym torcie, wartym w tej chwili 300 mld dol" - powiedział prof. Marek Banaszkiewicz - dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN

Koszt powołania agencji ma wynieść ok 10 miliona złotych. Prezes POLSA wybierany będzie w drodzę konkursu.

"Na najbardziej liczących się polskich wyższych uczelniach o profilu technicznym istnieją zespoły zajmujące się tematyką kosmiczną. Utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej pomoże im zintensyfikować działania. Stworzy nam wszystkim ogromną szansę na dynamiczny rozwój badań kosmicznych w Polsce", powiedział prof. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.

Warto podkreślić, że w pracach nad projektem byli zaangażowani przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych. To dobry prognostyk, który pokazuje, że są liczące się sprawy w Polsce, nad którymi można pracować ponad podziałami.

PEŁNA TREŚĆ PROJEKTU USTAWY POD LINKIEM: PROJEKT USTAWY

źródło: SEJM RP, PAP - Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę