Sejm ratyfikował wejście Polski do ESA

Share

Polska coraz bliżej ESA (Credits: Geoforum.pl)W dniu dzisiejszym 24. października Sejm RP jednogłośnie ratyfikował Umowę pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną.

Dzień wcześniej, 23. października posłowie sejmowej Komisji Gospodarki oraz Komisji Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowali we wtorek rządowy projekt ustawy o ratyfikacji umowy w sprawie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

 

Podczas wspólnego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Komisji Spraw Zagranicznych podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Maciej Szpunar wyjaśnił, że rządowy projekt dotyczy w zasadzie dwóch umów międzynarodowych.

„Z jednej strony jest to umowa o przystąpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, z drugiej Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej” – powiedział Szpunar.

Negocjacje akcesyjne pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną rozpoczęły się 28 listopada 2011 roku w Paryżu. Rozmowy zakończyły się w kwietniu 2012 roku. Zgodę na przystąpienie do konwencji ESA polski rząd wyraził w czerwcu tego roku. We wrześniu umowy w tej sprawie wymienili wicepremier Waldemar Pawlak oraz dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain.

Przedstawiony projekt Rada Ministrów zgłosiła w trybie pilnym. Jak czytamy w uzasadnieniu, szybki proces ratyfikacji ma umożliwić Polsce uczestnictwo – z prawem głosu w podejmowanych rozstrzygnięciach – w odbywającym się między 19 a 21 listopada br. posiedzeniu Rady ESA. Podczas posiedzenia zapadną decyzje o kierunkach działalności i poziomie finansowania Agencji w kolejnych trzech latach.

„To jest dość dziwne, że ustawę ratyfikującą rozpatrujemy w trybie pilnym. Dlaczego rząd się zagapił?” – pytał poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska argumentowała, że procedurę pełnej akcesji do ESA prowadzono w oparciu o ustawę o umowach międzynarodowych. „Od momentu podpisania umowy przez obie strony, oczekiwaliśmy na potwierdzenie ze strony dyrektora generalnego ESA naszych warunków” - wyjaśniła.

Tłumaczyła również jak duża będzie kwota, którą Polska będzie wpłacała do ESA. Złoży się ona z corocznej składki na programy obowiązkowe oraz - uzależnionej od decyzji każdego kraju – wpłaty na tzw. programy opcjonalne.

„Coroczna składka wyniesie około 19,2 mln euro. To sanowi 2,57 proc. udziału w budżecie rocznym ESA” – powiedziała Henclewska. Z kolei udział Polski w programach opcjonalnych to 9,5 mln euro.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA - European Space Agency) jest jedną z głównych agencji kosmicznych na świecie. Członkostwo w ESA umożliwi polskim instytutom i firmom pełen udział w europejskich projektach w sferze badań i przemysłu kosmicznego.

ESA dysponuje rocznym budżetem na poziomie około 4 mld euro. Zatrudnia około 2200 pracowników ze wszystkich krajów członkowskich, w tym naukowców, inżynierów, informatyków. Siedziba agencji znajduje się w Paryżu.

Od 2007 roku Polska współpracowała z ESA jako Europejski Kraj Współpracujący. Obecnie do ESA należą już: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Na mocy porozumienia o współpracy we władzach ESA zasiada także przedstawiciel Kanady.

Głosowanie nad rządowym projektem ustawy odbędzie się w środę w bloku głosowań sejmowych.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę