Polska w ESA - Rada Ministrów podjęła decyzję!

Share

120713 esa 1Aktualizacja z dnia 13.06.2012, 13:35 - Z źródeł bliskich rządowym dowiedzieliśmy się iż Polska dołączy do ESA jesienią tego roku. Do Europejskiej Agencji Kosmicznej został wysłany faks przyjmujący warunki wynegocjowane zimą zeszłego roku.

Podczas Rady Ministrów, w dniu 12.06 br. omawiany był między innymi temat pełnego członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tego samego dnia około południa, Minister Spraw Zagranicznych, Radek Sikorski, na swoim koncie w serwisie Twitter napisał:

Notatka w serwisie Radka Sikorskiego (Credits: Twitter/ Radek Sikorski)

"Rada Ministrów podjęła decyzję o przystąpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Większość składki wróci do nauki i gospodarki".

Link do konta ministra Sikorskiego: http://twitter.com/#!/sikorskiradek

Rada Ministrów ustnie zgodziła się, iż w perspektywie czasu Polska musi stać się członkiem ESA. Na tę chwilę, nie ma jeszcze gotowego dokumentu, który oficjalnie przedstawiałby, kiedy i jak miałoby to się stać. Jak przed chwilą udało nam się ustalić, dokumenty  powinny być gotowe jutro – w tej chwili nie wiemy kiedy miała by nastąpić akcesja oraz które ministerstwa pokryją składkę.

Są zasadnicze 4 scenariusze:

  • W najbliższym czasie powstanie dokument za przystąpieniem do ESA w tym roku (akceptacja negocjacji z 2011/12).
  • Powstanie dokument za przystąpieniem do ESA w ciągu 2-3 lat (konieczność powtórzenia negocjacji) (najbardziej prawdopodobne).
  • Nie będzie dokumentu oficjalnego przez następne 2-3 tygodnie – walka rozstrzygnie się na poziomie administracyjnym.

Warto tutaj pokreślić iż od 2 tygodni trwa bezprecedensowa akcja medialna, która ma na celu ukazać korzyści z przystąpienia Polski do ESA, oraz zagrożenia będące wynikiem braku naszego członkostwa.

Organizatorami akcji są polskie organizacje pozarządowe, oraz portale związane z sektorem technologii kosmicznych. Są to: Mars Society Polska, Planet PR, Polskie Towarzystwo Rakietowe, Astronomia.pl, KosmicznaPolska.pl, Kosmonauta.net, Studenckie Koło Astronautyczne, Polskie Towarzystwo Astronautyczne, Studenckie Koło Naukowe Space Marketingu, Studenckie Koło Naukowe Psychologii Lotniczej i Kosmicznej, Podkarpackie Amatorskie Stowarzyszenie Astronomiczno Astronautyczne

Link do strony internetowej akcji: www.polskawesa.pl

 

Dokumenty które dokładnie opisują co to znaczy powinny być gotowe jutro – w tej chwili nie wiemy kiedy miała by nastąpić akcesja oraz które ministerstwa pokryją składkę

Comments 

#1 ojojojoj 2012-06-13 16:29
"od 2 tygodni trwa bezprecedensowa akcja medialna" bezprecedensowa to jakaś nowomowa na nieistniejąca?
Quote

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę