Umowa w sprawie promowania i użytkowania GPS i GALILEO

Share

Artystyczna wizja jednego z satelit Galileo (Credits: ESA)W Dzienniku Ustaw z dnia 27 marca 2012 (pozycja 328) ukazała się umowa w sprawie promowania, użytkowania i świadczenia usług systemów nawigacji satelitarnej GALILEO i GPS oraz powiązanych z nimi aplikacji. Sporządzona została w Dromoland Castle w dniu 26 czerwca 2004 r.,  pomiędzy USA a krajami członkowskimi UE. Umowa obowiązuje w Polsce od 12 grudnia 2011 roku.

Celem  Umowy jest stworzenie ram dla współpracy pomiędzy jej Stronami w zakresie promowania, dostarczania i użytkowania cywilnych sygnałów i usług związanych z nawigacją i synchronizacją GPS i GALILEO, usług o wartości dodanej, usług rozszerzonych oraz towarów związanych z nawigacją globalną i synchronizacja. Strony zamierzają współpracować, dwustronnie oraz na forach wielostronnych, zgodnie z treścią  Umowy, w celu promowania u ułatwiania i zastosowania wymienionych sygnałów, usług oraz sprzętu dla pokojowych potrzeb cywilnych,  handlowych i naukowych, mając na uwadze wzajemne interesy w zakresie bezpieczeństwa. Umowa ma stanowić uzupełnienie i ułatwić stosowanie układów dotyczących projektowania i realizacji cywilnych satelitarnych sygnałów nawigacyjnych i synchronizacyjnych, usług rozszerzonych oraz usług o wartości dodanej, które aktualnie obowiązują lub w przyszłości mogą być przedmiotem negocjacji pomiędzy Stronami.

Dokument do pobrania ze stron Rządowego Centrum Legislacji:

Umowa w sprawie promowania, użytkowania i świadczenia usług systemów nawigacji satelitarnej GALILEO i GPS oraz powiązanych z nimi aplikacji, sporządzona w Dromoland Castle w dniu 26 czerwca 2004 r.

Pod pozycją 329 również w Dzienniku Ustaw z dnia 27 marca  2012 roku, ukazało się oświadczenie rządowe w sprawie tejże Umowy:

Oświadczenie Rządowe z dnia 17 lutego 2012 r. w sprawie mocy obowiązującej Umowy w sprawie promowania, użytkowania i świadczenia usług systemów nawigacji satelitarnej GALILEO i GPS oraz powiązanych z nimi aplikacji, sporządzonej w Dromoland Castle w dniu 26 czerwca 2004 r.

 


Film przybliżający istotę systemu Galileo (Credits: Youtube/Kowch737)

źródło: Dziennik Ustaw, Komisja Europejska

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę