Początek negocjacji członkostwa Polski z ESA

Share

ESA - państwa członkowskie (niebieskie), kooperujące w ramach PECS (jasnozielone) i współpracujące (ciemnozielone) (Credits: WikiCommons )"Miło mi poinformować państwa, że premier RP Pan Donald Tusk podpisał instrukcje negocjacyjną z ESA wraz ze wszystkimi załącznikami. Jest to jednoznaczne z udzieleniem poparcia politycznego dla Polskiego członkowstwa w ESA".

Od tych słów zaczyna się list wysłany przez Mateusza Wolskiego koordynatora Konsultacji Społecznych „Planu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce, którego adresatem są organizacje pozarządowe zainteresowane wykorzystaniem przez Polskę przestrzeni kosmicznej.

Dalej czytamy: "Jeśli proces negocjacji będzie przebiegał bez zakłóceń Polska stanie się członkiem ESA pod koniec 2012 lub na początku 2013 roku. Oficjalne informacje pojawią się na  stronach kancelarii premiera i MG w ciągu najbliższych dni.

ESA - państwa członkowskie (niebieskie), kooperujące w ramach PECS (jasnozielone) i współpracujące (ciemnozielone) (Credits: WikiCommons )

Równocześnie chciałbym zwrócić uwagę, że sukces ten nie był by możliwy bez ogromnego zaangażowania środowiska przemysłowego, naukowego oraz administracji publicznej. Istotną rolę odegrały również organizacje pozarządowe dzięki którym temat kosmosu i technologii satelitarnych był stale obecny w mediach i dyskusjach ze stroną rządową.  Dzisiejszy dzień jest godzien szczególnego zapamiętania. Dzięki konsensusowi wśród wszystkich partii politycznych oraz zaangażowaniu wielu różnych środowisk udało się otworzyć Polsce drogę do pełnego członkostwa w klubie najbardziej rozwiniętych państw Europy jakim jest Europejska Agencja Kosmiczna.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w działania przyczyniające się do tego wydarzenia".

Rozpoczęcie negocjacji z ESA to bardzo ważny krok w drodze do Europejskiej Agencji Kosmicznej. "Biorąc pod uwagę fakt że wśród partii politycznych panuje wyjątkowa zgodność co do potrzeby członkostwa Polski w ESA, oraz bardzo dobrą współpracę naszych naukowców i inżynierów w ramach porozumienia PECS, etap negocjacji powinien zakończyć się sukcesem.

źródła informacji:

Mateusz Wolski z PIAP

Kosmonauta.net

Astronomia.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę