41 poprawek do Ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej
- 07-08-14
- Nauka w Polsce - PAP
Rozszerzenie kompetencji rady Polskiej Agencji Kosmicznej oraz przeniesienie siedziby Agencji do Gdańska - to poprawki, jakie senatorowie zgłosili w środę do ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej. Ustawą zajmie się teraz senacka Komisja Gospodarki Narodowej.
Sejm RP zdecydował - powstanie Polska Agencja Kosmiczna
- 26-07-14
- Marcin Mazur
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 25 lipca bieżącego roku podczas 71 posiedzenia przyjął Ustawę o Utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Nad ustawą głosowało 434 posłów, 3 było przeciw a jeden wstrzymał się od oddania głosu.
Wcześniej, 11 lipca odbyło się drugie czytanie projektu ustawy, który pomiędzy 66 a 71 posiedzeniem Sejmu RP analizowany był przez Komisję Gospodarki oraz Komisję Obrony Narodowej.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że do Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska płaci ok. 60 mln euro rocznie składki, natomiast polski sektor kosmiczny, mimo potencjału i chęci, w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA. Dlatego Polska Agencja Kosmiczna (POLSA od Polish Space Agency) ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego.
Kosmiczna współpraca Polski i Luksemburga - relacja z Forum Ekonomiczno-Finansowego
- 19-05-14
- Marcin Mazur
8 maja w hotelu Regent w Warszawie odbyło się Forum Ekonomiczno-Finansowe Polska-Luksemburg. Forum otworzyli Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Wielki Książe Luksemburga Henryk Wielki, który przyjechał do Polski na zaproszenie Prezydenta RP.
Organizatorem wydarzenia były Ambasada Luksemburga w Warszawie, Luksemburska Izba Gospodarcza (LCC) wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Polska w kosmos z Luksemburgiem
- 24-04-14
- Zuza Reda-Jakima
Polska chce zwiększyć swoją konkurencyjność stawiając na rozwój branży technologii kosmicznej. W tym celu mamy zawęzić współpracę z Luksemburgiem.
"Nasze 25 miejsce w UE pod względem innowacyjności jest niewystarczające. Chcemy to zmienić skupiając się m.in. na rozwoju branży związanej z przemysłem kosmicznym" – mówi Otylia Trzaskalska-Stroińska z Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki.
Do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Polska przystąpiła w listopadzie 2012 roku. Po 1,5 roku Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego ma już 26 członków. – Aktywnie szukamy partnerów do promocji naszych przedsiębiorców. "Luksemburg to światowy lider w tej branży i właśnie dlatego widzimy tu duży potencjał do współpracy" – zauważa Otylia Trzaskalska-Stroińska. Takie podejście ma uzasadnienie w faktach i aktywności Księstwa Luksemburga m.in. w zakresie technologii satelitarnej.
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej
- 24-04-14
- Marcin Mazur
W dniu wczorajszym 23 kwietnia 2014 w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy "O utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej".
Polska Agencja Kosmiczna w skrócie POLSA (ang. Polish Space Agency) koordynować będzie działania w sferze eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej, poprzez wsparcie instytucji akademickich, naukowych i przemysłowych. Zgodnie z przedstawionym w czwartek projektem, działalność Agencji ma podlegać prezesowi Rady Ministrów.