41 poprawek do Ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej

Prezydent otwiera 1 Posiedzenie Senatu VIII kadencji (Credits: Jarosław Lasecki)Rozszerzenie kompetencji rady Polskiej Agencji Kosmicznej oraz przeniesienie siedziby Agencji do Gdańska - to poprawki, jakie senatorowie zgłosili w środę do ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej. Ustawą zajmie się teraz senacka Komisja Gospodarki Narodowej.

 

Czytaj więcej...

Sejm RP zdecydował - powstanie Polska Agencja Kosmiczna

Sala plenarna Sejmu RP (Credits: wikipedia.org)Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 25 lipca bieżącego roku podczas 71 posiedzenia przyjął Ustawę o Utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Nad ustawą głosowało 434 posłów, 3 było przeciw a jeden wstrzymał się od oddania głosu.

Wcześniej, 11 lipca odbyło się drugie czytanie projektu ustawy, który  pomiędzy 66 a 71 posiedzeniem Sejmu RP analizowany był przez Komisję Gospodarki oraz Komisję Obrony Narodowej. 

W uzasadnieniu projektu wskazano, że do Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska płaci ok. 60 mln euro rocznie składki, natomiast polski sektor kosmiczny, mimo potencjału i chęci, w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA. Dlatego Polska Agencja Kosmiczna (POLSA od Polish Space Agency) ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego.

Czytaj więcej...

Kosmiczna współpraca Polski i Luksemburga - relacja z Forum Ekonomiczno-Finansowego

(Credits: piechocinski.blog.onet.pl)8 maja w hotelu Regent w Warszawie odbyło się Forum Ekonomiczno-Finansowe Polska-Luksemburg. Forum otworzyli Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Wielki Książe Luksemburga Henryk Wielki,  który przyjechał do Polski na zaproszenie Prezydenta RP.

Organizatorem wydarzenia były Ambasada Luksemburga w Warszawie, Luksemburska Izba Gospodarcza (LCC) wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Czytaj więcej...

Polska w kosmos z Luksemburgiem

Herb Wielki Luksemburga (Credits: wikipedia.org)Polska chce zwiększyć swoją konkurencyjność stawiając na rozwój branży technologii kosmicznej. W tym celu mamy zawęzić współpracę z Luksemburgiem.

"Nasze 25 miejsce w UE pod względem innowacyjności jest niewystarczające. Chcemy to zmienić skupiając się m.in. na rozwoju branży związanej z przemysłem kosmicznym" – mówi Otylia Trzaskalska-Stroińska z Departamentu Innowacji i Przemysłu Ministerstwa Gospodarki.

Do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Polska przystąpiła w listopadzie 2012 roku. Po 1,5 roku Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego ma już 26 członków. – Aktywnie szukamy partnerów do promocji naszych przedsiębiorców. "Luksemburg to światowy lider w tej branży i właśnie dlatego widzimy tu duży potencjał do współpracy" – zauważa Otylia Trzaskalska-Stroińska. Takie podejście ma uzasadnienie w faktach i aktywności Księstwa Luksemburga m.in. w zakresie technologii satelitarnej.

Czytaj więcej...

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej

Sala plenarna Sejmu RP (Credits: wikipedia.org)W dniu wczorajszym 23 kwietnia 2014 w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy "O utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej".

Polska Agencja Kosmiczna w skrócie POLSA (ang. Polish Space Agency) koordynować  będzie działania w sferze eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej, poprzez wsparcie instytucji akademickich, naukowych i przemysłowych.  Zgodnie z przedstawionym w czwartek projektem, działalność Agencji ma podlegać prezesowi Rady Ministrów.

Czytaj więcej...

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę