Forum Lotnictwo-Kosmos-Ekoinnowacje w Rzeszowie. Astronauta Scot Parazynski kawalerem Orderu Zasługi RP

Share

Miasteczko Innowacji (Credits: http://www.radio.rzeszow.pl)

Drugi dzień w obiektach Politechniki Rzeszowskiej trwa IV edycja Forum Innowacji. Przewodnie hasło imprezy to Lotnictwo-Kosmos-Ekoinnowacje. Forum nawiązuje do przystąpienia Polski w ub.r. do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki temu placówki naukowo-badawcze oraz przedsiębiorstwa mają szansę uczestniczyć w europejskich programach i projektach kosmicznych.

Rzeszowskie Forum będzie także okazją do analizy rynku lotniczego i kosmicznego w Polsce, a także do oceny, jakie technologie innowacyjne pojawiły się w tym obszarze w ostatnich latach. Uczestnicy zastanowią się również, jak kształtuje się współpraca pomiędzy nauką a biznesem.

Tak jak w poprzednich edycjach imprezy przed budynkiem Politechniki Rzeszowskiej zorganizowane będzie Miasteczko Innowacji. To miejsce, w którym wyższe uczelnie, instytuty badawcze i przedsiębiorstwa z branży lotniczej i kosmonautycznej zaprezentują swoje najnowsze osiągnięcia.

Gościem specjalnym tegorocznego Forum Innowacji będzie amerykański astronauta polskiego pochodzenia dr Scott E. Parażyński. Poprowadzi on jeden z paneli dyskusyjnych – poświęcony mało znanej dziedzinie, jaką jest medycyna kosmiczna.

 

W poniedziałek w Warszawie udekorowany został Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie wręczył mu szef BBN Stanisław Koziej.

„Wyrażamy uznanie za pana wkład w badania kosmosu, za udział w przecieraniu ludzkości szlaków w kosmos, a kosmos jest przedsionkiem wszechświata” – powiedział Koziej, wręczając order przyznany przez prezydenta za wkład w badania kosmosu i we współpracę polsko-amerykańską.

Szef BBN dodał, że ponieważ człowiek z natury dąży do poznawania i kolejnych zdobyczy, „niewątpliwie przyszłością człowieka jest zagospodarowanie także wszechświata”. „Jest pan w grupie pionierów, którzy prowadzą ludzkość w przyszłość, tak jak kiedyś wielcy odkrywcy poznawali glob ziemski, jak pionierzy przecierali szlaki osadnikom, którzy szli na zachód, opanowując kontynent amerykański” – zwrócił się Koziej do Parazynskiego.

„Cieszymy się, że przyznaje się pan do polskich korzeni. W pana osobie Polska jakoś uczestniczy w tej fantastycznej misji” – dodał.

„Pobyt w Polsce to dla mnie okazja, by odnowić więzi z moimi polskimi korzeniami. Jestem dumny z mojego polskiego dziedzictwa” – powiedział Parazynski. Dodał, że jego polscy pradziadkowie, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych na przełomie poprzednich wieków, przywiązywali wielką wagę do wykształcenia i ciężkiej pracy. „Myślę, że te polskie cnoty przyczyniły się do mojego sukcesu” – powiedział.

Zaznaczył, że Polska ma udział w badaniach kosmicznych począwszy od Kopernika, przez lot polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego, do członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wyraził przekonanie, że w przyszłości badania kosmiczne będą jeszcze intensywniejsze, a w lotach pozaziemskich wezmą udział kolejni Polacy.

Astronauta Scott Parazynski (Credits: NASA)

Parazynski, który podczas pobytu w Polsce odbierze też doktorat honoris causa Wojskowej Akademii Technicznej, ocenił, że utalentowani studenci zdecydowani pracować w dziedzinach badawczych i technologicznych mają przed sobą wspaniałą przyszłość.

W przestrzeni kosmicznej spędził ponad 1380 godzin, w tym ponad 47 na zewnątrz statku, w trakcie tzw. spacerów kosmicznych. Prowadził m.in. badania nad niekorzystnym wpływem lotów kosmicznych na ludzki organizm. W swoją ostatnią podróż kosmiczną na pokładzie wahadłowca zabrał odznakę Eskadry Kościuszkowskiej, w której w 1920 roku służyli także amerykańscy ochotnicy.

W trzech dotychczasowych edycjach Forum wzięło udział prawie tysiąc uczestników. Poruszano tematy związane m.in. z energetyką, komunikacją, motoryzacją, robotyką, teleinformatyką, medycyną, nanotechnologiami i funkcjonowaniem klastrów.

 

 

Współorganizatorami rzeszowskiej imprezy są m.in.: miasto Rzeszów, Fundacja Instytutu Studiów Wschodnich, która organizuje Forum w Krynicy, oraz samorząd województwa podkarpackiego. Forum Ekonomiczne w Krynicy to największe tego typu spotkanie w naszej części Europy.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę