Wyniki konkursu - ESNC Galileo Masters 2014
- Utworzono: wtorek, 28, październik 2014 10:13
- Kosmonauta.net
Uroczystą, międzynarodową galą w Niemczech zakończyła się 23 października tegoroczna edycja konkursu European Satellite Navigation Competition „Galileo Masters” na najciekawsze zastosowanie nawigacji satelitarnej. Ogłoszeni zostali zwycięzcy edycji regionalnych i laureaci nagród specjalnych, wśród których znalazł się też pomysł z Polski!
Na międzynarodowej gali w Berlinie ogłoszono laureatów 26 edycji regionalnych, w tym Polskiej, i 7 nagród specjalnych. Od 2004 roku w ramach inicjatywy European Satellite Navigation Competition, czyli Galileo Masters, wyłaniane i nagradzane są najlepsze koncepcje oraz usługi i produkty z obszaru nawigacji satelitarnej w zastosowaniach codziennych. W tym roku do konkursu wpłynęły łącznie 434 projekty, które zgłoszone zostały przez pomysłodawców z ponad 40 państw.
Na głównego zwycięzcę konkursu Galileo Masters spośród laureatów edycji regionalnych wybrano zespół projektu „Low-Cost PRS Receiver for Positioning and Timing Enabled by an Assistance Server”, zgłoszony w bawarskiej edycji. Koncepcja, dzięki zastosowaniu dedykowanej architektury sieciowej, umożliwi uproszczenie budowy odbiorników sygnałów systemu nawigacyjnego Galileo o większej dokładności usług PRS (Public Regulated Service). Z rozwiązania tego będą korzystać przede wszystkim takie służby jak straż pożarna, policja czy ratownicy medyczni.
Tytuł Galileo Mastera edycji polskiej i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł otrzymali pomysłodawcy projektu „Hyent”. Wyjątkowym osiągnięciem jest też zdobycie nagrody specjalnej ufundowanej przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR przez polski pomysł „SBAS retranslation/pseudolite system for precision approach and air navigation”.
Twórcy „Hyent”, których reprezentowali Patryk Szałachwij i Adrian Bujak, chcą wykorzystać nawigację satelitarną w komercyjnym przedsięwzięciu łączącym marketing, grywalizację (gamification)
i rzeczywistość rozszerzoną (augmented reality). Prócz nagrody pieniężnej oraz płatnego stażu, na zwycięzców czeka także pakiet szkoleń, usług informatycznych, konsultacyjnych i doradczych.
Polski pomysł wyróżniony przez agencję DLR, autorstwa Michała Rutkowskiego, to zaś specjalistyczna metoda wspomagająca nawigację satelitarną w ruchu lotniczym, w tym precyzyjne lądowania samolotów. Pomysłodawca otrzyma od agencji DLR pakiet specjalistycznych usług o wartości 50 000 euro, mających pomóc mu przekuć pomysł w rzeczywiste, działające rozwiązanie.
Polska gala regionalna odbędzie się na początku grudnia w Warszawie. Na wydarzeniu, połączonym z panelem dyskusyjnym, ogłoszeni zostaną pozostali 4 finaliści edycji polskiej.
Adres polskiej strony konkursu ESNC: www.galileo-masters.pl i poland.galileo-masters.eu.
Współorganizatorem polskiej edycji konkursu jest fundusz kapitałowy Black Pearls i Pomorski Klaster ICT Interizon, a partnerami: Agencja Rozwoju Przemysłu i Radomskie Centrum Innowacji i Technologii (partnerzy złoci), Astri Polska (partner srebrny), GMV Innovating Solutions, SmallGIS i Creotech Instruments (partnerzy brązowi), AIP Business Link, Olivia Business Centre, PCPD, Intel i Polakpotrafi.pl (sponsorzy nagród).
Patronat honorowy objęło Ministerstwo Gospodarki, Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
źródło: Kosmonauta.net
Comments