Polscy astronomowie mogą aplikować o czas na teleskopach ESO

Share

Obserwatorium Paranal w Chile, jeden z elementów ESO (Credits: Eso.org)Według informacji przesłanej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego polscy astronomowie mogą aplikować o obserwacje na teleskopach European Southern Observatory (ESO) na zasadach identycznych jak astronomowie z innych państw należących do ESO. Jest to wyjątkowa możliwość dostępu do największych i najlepszych teleskopów i instrumentów. Skorzystanie z niej będzie bardzo pozytywnym sygnałem wspierającym wieloletnie starania polskich astronomów o wstąpienie do ESO.

Dla osób planujących przygotowanie wniosków CAMK organizuje warsztaty przygotowawcze. Poprowadzi je dr. Rodolfo Smiljanic z CAMKu w Toruniu, który pracował w ESO i ma w związku z tym doświadczenie w przygotowywaniu i ocenie wniosków. Warsztaty będą dwuetapowe. Pierwszy etap, podstawowe informacje o teleskopach, instrumentach, itd, odbędzie się 6 sierpnia w CAMKu w Warszawie (początek o godz 12:00). Więcej informacji udziela prof. Piotr Życki (kontakt: https://www.camk.edu.pl/pl/people/staff/ptz/)

źródło: CAMK, Paweł Grochowalski

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę