Sympozjum „Ostoja ciemnego nieba” już dziś w Izdebnej k. Wronek

Share

Piękno gwiaździstego bieszczadzkiego nieba (Credits: Grzegorz Leśniewski)Dnia 22 września 2013 roku o godzinie 16:00 w świetlicy, w Izdebnie koło Wronek (Gmina Sieraków), w jednym z niewielu miejsc w Polsce z wyraźnie ciemniejszym niebem nieskażonym miejskim światłem odbędzie  się dzisiaj jednodniowe sympozjum astronomiczne „Ostoja ciemnego nieba”. 

Podczas sympozjum będą mieć miejsce cztery prelekcje, Tomasza Zarasia – organizatora, dra astronoma z UAM w Poznaniu Krzysztofa Kamińskiego oraz Łukasza Wojtyniaka i Adama Tomaszewskiego.

Trzy spośród czterech wykładów poprowadzą członkowie POA – Przeźmierowskiego Obserwatorium Astronomicznego (www.poa.com.pl). Wszyscy ci młodzi miłośnicy astronomii zajmują się tą tematyką od przynajmniej 10 lat.

Zostaną przybliżone ogólne informacje o sprzęcie i astronomii, obserwacjach zakryciowych (gwiazd przez Księżyc, przez planetoidy, tranzyty planet na tle Słońca oraz zaćmienia Słońca) oraz zaawansowane obserwacje i fotografowanie Słońca w świetle widzialnym, oraz w paśmie H-alpha, z widocznymi min. wybuchami (protuberancjami) słonecznymi. Warto dodać, że wybuchy te można również zobaczyć gołym okiem i to bez filtra ale niestety tylko podczas fazy całkowitej całkowitego zaćmienia Słońca.

Uczestnicy sympozjum dowiedzą się ponadto jak zacząć przygodę z obserwacjami nieba zarówno dziennego jak i nocnego, gdyż obserwacje to nie tylko gwiazdy, planety i Księżyc, ale również zjawiska optyczne w atmosferze oraz zjawiska atmosferyczne zupełnie  przyziemne takie jak mgły.

Mamy wielkie nadzieje, że nasze słowa i pokazy nauczą czegoś uczestników wykładów, jak również zachęcą do częstego spoglądania na niebo gdyż praktycznie przez cały czas dzieje się tam coś ciekawego!

Program sypmozjum:

  • Powitanie uczestników – Tomasz Zaraś
  • Krzysztof Kamiński – pracownik obserwatorium UAM w Poznaniu
  • Łukasz Wojtyniak – przedstawienie działalności POA, sprzętu obserwacyjnego i zjawisk zakryciowych
  • Adam Tomaszewski – obserwacje i fotografia Słońca i ciał Układu Słonecznego

 

Tomasz Zaraś

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę