Ty też możesz wesprzeć projekt Khan Academy Polska

Logo KHAN ACADEMY (Credits: KhanAcacemy.org)Akademia Khana, www.khanacademy.org, to marzenie każdego ucznia bądź studenta. Kilka tysięcy krótkich filmów wideo, takich jak ten o trygonometrii: które można oglądać, przewijać do woli, w swoim tempie i w zgodzie ze swoimi myślami. Także rodzice mogą przypomnieć sobie, o co w tym wszystkim chodziło, by tym skuteczniej pomagać w nauce swoim dzieciom. A nauczyciele i korepetytorzy (!) mogą zadawać obejrzenie wybranych filmów jako powtórzenie materiału.  Oprócz tego, do wielu tych wideo objaśnień przypisane są ćwiczenia, z których można korzystać w celu ugruntowania wiedzy. Aktualnie sporo materiałów jest już na poziomie studiów. Studenci matematyki tłumaczą odcinki  w ramach praktyk. Koordynator projektu w Polsce, Prof. Mankiewicz dodaje z uśmiechem, iż  wolą oni tłumaczyć pochodne niż równania z jedną niewiadomą.

Z filmów każdy może dowiedzieć się czegoś więcej na temat matematyki i  funkcjonowania świata w ogóle dzięki bibliotece ponad 3200 filmów, obejmujących wszystko od arytmetyki do  fizyki, finansów czy historii.

Dziś każdy może przyłączyć się do tej akcji i wesprzeć ją.  Profesor Mankiewicz wyszedł z pomysłem przetłumaczenia zdubbingowania 12 filmów a finansowanie inicjatywy chcę zdobyć za pomocą crowdsourcingowego portalu PolakPotrafi.pl

Na dedykowanej projektowi 'KhanAcademy - nierówności' stronie profesor. Mankiewicz zwraca się z prośbą do internautów w słowach:

 

"Dzień dobry!

Nazywam się Lech Mankiewicz, pracuję w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Chodzi mi o zdobycie środków na przetłumaczenie i zdubbingowanie 12 filmów KhanAcademy z serii o nierównościach (Inequalities). Pierwszy film z tej serii jest już dostępny na kanale KhanAcademyPolska na YouTube. Pozostałe filmy pokrywaja podstawowa wiedzę o nierównościach, reguły przekształcania zwiazane z czterema działaniami, proste zadania tekstowe i wreszcie przykłady rozwiazywania zadań z nierównościami. Dlaczego właśnie nierówności, a nie np. równania z dwoma niewiadomymi? Ten pierwszy zdubbingowany film okazał się dość popularny, widzę że dzieciaki szukaja w internecie informacji o nierónościach, stad wybór tematu.

Idea KhanAcademy polega na tym, aby każdy mógł nauczyć się czego potrzebuje we własnym tempie, nie wstydzac się powtarzać po kilka razy, w domu, czy gdzie akurat będzie miał ochotę i o dowolnej porze. Takie postawienie sprawy podoba mi się i dlatego staram się udostępniać jak najwięcej filmów Khana, szczególnie tych dotyczacych materiału ze szkoły podstawowej i gimnazjum, w języku polskim. Po więcej zdubbingowanych już filmów zapraszam na kanał KhanAcademyPolski na YouTube. 

Co zostanie zrobione za te 4400 złotych?

1. 12 filmów z serii Inequalities (13, czyli ten pierwszy z serii, jest już zdubbingowany) zostanie przetłumaczone, zdubbingowane i wyposażone w polskie napisy. Lista filmów do zdubbingowania jest tutaj.

2. Filmy zostana umieszczone na kanale KhanAcademyPolski na YouTube w ramach licencji Creative Commons umozliwiajacej pelne wykorzystanie niekomercyjne z zachowaniem autorstwa. Zostana takze automatycznie podlinkowe na portalu KhanAcademy na stronie, na której znajduja sie filmy z polskim lektorem.

Co będzie, jeśli Wasze wpłaty przekrocza kwote 4400 zł? Cała nadwyżkę przeznaczę na dubbingowanie kolejnych filmów, których listę tutaj przedstawię."


Zaproszenie Prof. Lecha Mankiewicz do wsparcia projektu (Credits: Youtube/ProstyEksperyment)

Dalej możemy się dowiedzieć iż każdy kto wesprze projekt niezależnie od wpłaconej kwoty, zostanie uhonorowany w opisach wszystkich 12 filmów, w których znajdzie się zdanie "Polska sćieżka dźwiękowa wykonana ze środków przekazanych przez darczyńców projektu 'KhanAcademy - nierówności' na portalu PolakPotrafi.pl

Dalszymi korzyści zależne są od kwoty jaką może wpłacić wspierający, ich pełna lista znajduje się pod LINKIEM

Zachęcamy wszystkich Państwa do wspierania tej szlachetnej inicjatywy, dzięki której wszyscy możemy łatwiej zrozumieć ootaczający nas świat. 

-------------------------------------------------

Prof. Lech Mankiewicz jest znanym i cenionym popularyzatorem wiedzy, m.in. o Wszechświecie, za co, podczas uroczystej inauguracji XXXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) w Gdańsku, został mu przyznany Medal im. Włodzimierza Zonna.

 

 źródło: www.polakpotrafi.pl

 

 

  • Drukuj