Druga Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem

Share

(Credits: Uniwersytet Wrocławski)W dniach 16 - 18 maja 2014 roku Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego wspólnie z Kołem Naukowym Studentów Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetem Warszawskim organizuje "Drugą Ogólnopolską Konferencję na temat Zanieczyszczenia Światłem".  Konferencja odbędzie się w sali 163 budynku Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego Plac. Maxa Borna 9, 50-204 Wrocław.

Głównym celem konferencji jest przybliżenie problemu zanieczyszczenia świetlnego. Zjawisko nadmiernej emisji światła sztucznego po raz pierwszy zostało dostrzeżone przez astronomów, którym w znacznym stopniu utrudnia możliwość prowadzenia obserwacji. Zanieczyszczenie świetlne możemy podzielić na typowo astronomiczne oraz tak zwane fotozanieczyszczenie, które jest ekologicznym określeniem dotyczącym negatywnego wpływu sztucznego światła na organizmy żywe.

W ostatnich latach zjawisko to przybrało znacząco na sile, szczególnie zauważalne jest na obszarach silnie zurbanizowanych, gdzie zaburzenie rytmu okołodobowego poprzez nienaturalne wydłużanie pory, w której pozostajemy aktywni po zapadnięciu zmroku na skutek nadmiernego i nieprawidłowego oświetlania miast, prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji odczuwalnych przez wszystkie organizmy, zarówno faunę i florę, jak również człowieka.

Mozaika z nocnych, satelitarnych zdjęć Ziemi obrazująca skalę zanieczyszczenia świetlnego (Credits: Wikipedia.org)
Temat początkowo popularyzowany głównie przez środowisko astronomiczne doczekał się zainteresowania ze strony specjalistów z różnych dziedzin. Podczas konferencji organizatorzy pragną poruszyć wiele aspektów związanych z negatywnym wpływem zanieczyszczenia świetlnego nie tylko na środowisko przyrodnicze i zdrowie człowieka, ale również poruszyć kwestie związane z finansowaniem oświetlenia ulicznego, sposobami łagodzenia nadmiaru emisji światła poprzez różne zabiegi architektoniczne i urbanistyczne. Przez wzgląd na interdyscyplinarny charakter konferencji do udziału organizatorzy zapraszają astronomów, ekologów, urbanistów, ekonomistów, prawników, lekarzy, samorządy gminne, osoby aktywnie działające na rzecz ochrony ciemności oraz wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji.

Rejestracji można dokonać pod adresem: http://okzs.astro.uni.wroc.pl/pages/registration.html, do 31 marca 2014 roku.

Wraz z przygotowaniami do konferencji ruszył konkurs skierowany do studentów zainteresowanych problematyką zanieczyszczenia światłem. Zadaniem konkursowym jest opracowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania
terenu Instytutu Astronomicznego Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego ze szczególnym uwzględnieniem oświetlenia zewnętrznego.

Plakat informacyjny (Credits: Uniwesytet Wrocławski)

Regulamin konkursu oraz informacje dodatkowe można znaleźć pod adresem:

http://okzs.astro.uni.wroc.pl/pages/arch.html

źródło: Uniwersytet Wrocławski

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę