Najciekawsze tematy konferencji EANA 13

Share

(Credits: astrobiologia.pl)W dniach 22-25 lipca 2013 w Szczecinie odbyła się konferencja “13th European Workshop on Astrobiology (EANA 13)”. Była to już trzynasta edycja cyklu spotkań organizowanych co roku przez kraje należące do EANA (European Astrobiology Network Association). Spotkania te stanowią najważniejsze astrobiologiczne wydarzenie roku w Europie. 

W konferencji wzięło udział 118 uznanych uczonych oraz młodych naukowców z 24 krajów (19 krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Iranu, Chile oraz Japonii. Wygłoszono 49 referatów w 10 sesjach naukowych w tym 12 referatów plenarnych. Cztery referaty plenarne zaprezentowali uczestnicy z Polski. Przedstawiono 50 plakatów podczas 3 sesji plakatowych.

Konferencja obfitowała w wiele ciekawych wyników naukowych. Nie sposób omówić ich wszystkich w krótkim zestawieniu. Zatem ograniczę się do przedstawienia dwóch rezultatów tematycznie związanych z badaniami prowadzonymi w CASA*. 

René Heller z Leibniz-Institute for Astrophysics w Poczdamie (Niemcy) przedstawił referat nt. księżyców obiegających pozasłoneczne planety. Wszyscy czekamy na ogłoszenie o odkryciu pierwszego księżyca poza naszym Układem Słonecznym. Domyślamy się, że takie księżyce istnieją i że mogą na nich panować warunki sprzyjające istnieniu życia. Pytanie tylko jak je znaleźć? René Heller i jego współpracownik Rory Barnes zaproponowali sposób w jaki to można zrobić i zilustrowali go na przykładzie dwóch niedawno odkrytych obiektów pozasłonecznych: planety Kepler-22b i kandydata na planetę  KOI211.01. Pokazali oni, że jeśli którąś z tych planet obiega księżyc w odległości większej niż 10 promieni planety, to na takim księżycu może istnieć życie. 

Logo EANA (Credits: EANA)

Synteza złożonych makromolekuł tj. RNA i DNA z molekuł prostszych, wciąż jeszcze stanowi zagadkę. Większość sposobów uzyskania chociażby krótkiego łańcucha (oligomeru) RNA wymaga wysokich temperatur. Można by więc wywnioskować, że życie pojawiło się po raz pierwszy w kominach hydrotermalnych, gdzie istnieje wystarczające źródło ciepła. Przyjmując jednak taką hipotezę napotykamy na problem, a mianowicie cukry składające się na RNA i DNA łatwo rozkładają się pod wpływem wysokiej temperatury.  

W tym kontekście bardzo ważne są wyniki Rafała Wieczorka z Center for Fundamental Living Technology, University of Southern Denmark w Odense (Dania) i jego współpracowników, przedstawione na konferencji w Szczecinie. Pokazali oni bowiem, że możliwa jest synteza krótkich łańcuchów  RNA w lodowatej wodzie. Oznacza to, że życie mogło również powstać w niższych temperaturach, w których cukry takie jak ryboza – główny składnik RNA – są stabilne i nie ulegają rozkładowi.

Oczywiście na konferencji pojawiło się o wiele więcej interesujących wyników badań europejskich astrobiologów. Można je znaleźć w książce ze streszczeniami  z konferencji, która jest dostępna na stronie http://eana13.astrobiologia.pl/. Pełne artykuły zostaną opublikowane w czasopiśmie “Origin of Life and Evolution of Biospheres”.

źródło: Centrum Badań Kosmicznych

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę