„Miejsce Polski w kosmosie” już w poniedziałek

Share

Fragment prezentacji Solaris (Credits: Platige Image)W poniedziałek, 16 kwietnia w warszawskim kinie IMAX przedstawione zostaną przykłady kosmicznych projektów naukowych, edukacyjnych i gospodarczych. Suma tych realizowanych w Polsce lub z polskim udziałem przedsięwzięć to imponująca mieszanka o europejskiej i światowej skali.

Polscy astronomowie są w światowej czołówce. „Solaris” to jeden z największych projektów naukowych powstałych w naszym kraju. Jest w nim wszystko – potężna wizja, duch przygody i nowoczesne technologie. To najlepszy dowód na to, jakie miejsce Polska może mieć w kosmosie. Zaprezentowany niedawno w Brukseli, podczas gali pięciolecia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), zachwycił elity świata polityki i nauki. W poniedziałek specjalny pokaz przygotowany przez Platige Image będzie miał swoją polską premierę.

Celem projektu „Solaris” jest budowa globalnej sieci zrobotyzowanych teleskopów i wykorzystanie jej do poszukiwania planet w układach z dwoma słońcami. 16 kwietnia zespół kierowany przez prof. Macieja Konackiego po raz pierwszy pokaże zdjęcia kosmosu wykonane nowymi instrumentami oraz połączy się z teleskopem w Australii, którego budowa została właśnie ukończona.

Innowacyjna prezentacja otworzy wydarzenie zatytułowane „Miejsce Polski w kosmosie”.

O „Lemie” i „Heweliuszu” – przygotowywanych właśnie do startu pierwszych polskich satelitach naukowych opowiedzą ich twórcy. Astronomiczną części projektu BRITE przedstawi prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, a o astronautycznych aspektach misji opowiedzą Małgorzata Michalska i Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Satelity będą badać pulsacje gwiazd w ramach austriacko-kanadyjsko-polskiej konstelacji.

Współpracy międzynarodowej przy budowie największych na świecie instrumentów badawczych, takich jak czterdziestometrowy teleskop E-ELT, który ma powstać na pustyni Atakama w Chile będzie poświęcona prezentacja prof. Markusa Kissler-Patiga z Europejskiego Obserwatorium Południowego.


„Miejsce Polski w kosmosie” wyznaczane jest również przez angażowanie się w popularyzację nauki i edukację. Pedro Russo, szef projektu „Universe Awarness”, opowie dlaczego warto już na bardzo wczesnym etapie edukacji inspirować dzieci Wszechświatem i pobudzać w ten sposób ich zainteresowanie przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi.

Sukcesy Polaków w projektach, które otwierają naukę przedstawi prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Znany popularyzator wyjaśni m.in. jak dzięki internetowi każdy może spróbować swoich sił w poszukiwaniu drugiej Ziemi i co odkrywanie planet pozasłonecznych ma wspólnego z... dwuzłotówką.

O tym jak „miejsce Polski w kosmosie” buduje gospodarczą pozycję naszego kraju będzie mówił dr Jakub Ryzenko, doradca Ministerstwa Gospodarki ds. polityki kosmicznej.

Wydarzenie zakończy pokaz specjalny filmu IMAX „Hubble 3D”.

Spotkanie „Miejsce Polski w kosmosie” zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prof. Barbarę Kudrycką. Organizatorami wydarzenia są: Platige Image, portal Astronomia.pl i IMAX, we współpracy z CAMK PAN, CBK PAN i CFT PAN.

Wydarzenie jest otwarte dla dziennikarzy. Redakcje zainteresowane możliwością przeprowadzenia wywiadów z prelegentami są proszone o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież

O nas

Jesteśmy grupą ludzi, dla których astronautyka jest pasją. Wspieramy polskie dążenia w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z polskim space-techem, ta witryna jest dla Ciebie, jeśli chciałbyś nam pomóc wesprzyj nasze działania, dołącz do Nas!

Więcej informacji...

Powrót na górę